komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 11 sierpnia 2020

Klary, Zuzanny

Kremacja, a pochówek tradycyjny

wtorek, 30.6.2020 20:28 , odsłony: 659
kategorie artykułu:

By porównać te dwie formy pochówku, należy poznać ceny, jakie obowiązują przy wykupie miejsca na grobowiec w wybranej miejscowości, ceny nagrobków tradycyjnych, urnowych, a także koszt wykupienia niszy w kolumbarium i koszt wykupu miejsca pod nagrobek urnowy. Należy zapoznać się z ceną trumien, urn i kremacji zwłok. Aby dowiedzieć się na ile lat możemy wykupić miejsce pod grób, ile urn zmieści się w nagrobku urnowym lub w niszy – warto o te informacje zapytać pracowników Zakładów Pogrzebowych – to oni najlepiej znają ceny obowiązujące w naszej okolicy.

Miejsce na cmentarzu

Zastanawiając się, jaki rodzaj pochówku wybrać należy porównać wysokość opłat:

- za miejsce na cmentarzu pod grobowiec tradycyjny, zazwyczaj za okres 10, albo 20 lat oraz

- za niszę grobową w kolumbarium lub na polu urnowym, od 20 do 50 lat.

Ich wysokość ustalana jest przez zarząd cmentarza.

Koszt grobowca

Do niedawna kremacja ciała i cena, jaką trzeba było zapłacić za nagrobek urnowy lub niszę w kolumbarium stanowiły mniejszy wydatek, jeśli porównamy to z tradycyjną formą pochówku. Na fakt, że ceny pomnika cmentarnego zaczynają się od 2000 zł ma wpływ spory jego rozmiar, a gdy wybierzemy ciekawą formę i materiał – wtedy ta cena rośnie. Za wykupienie niszy w kolumbarium, możemy zapłacić od 1400 zł, czasem około 2580 zł, ponieważ ta opłata obejmuje dłuższy czas jej użytkowania. W niektórych miastach jest to koszt rzędu 4500 zł.  Gdy zdecydujemy się na nagrobek urnowy, który pomieści zazwyczaj 2 urny, to musimy się liczyć z kosztem od 1400 zł. Wykupienie kwatery na polu urnowym zwykle jest tańsze niż miejsce pod grób tradycyjny i można tam postawić poziomą lub pionową tablicę kamienną – nagrobek urnowy. Istnieje również możliwość dochowania urny do istniejącego już grobu ziemnego lub murowanego.

Pochówek tradycyjny - w trumnie

Kremacja

Z wielu powodów, ta forma cieszy się rosnącą popularnością. Porównując cenniki spopielenia zwłok, w poszczególnych regionach nie odnotowujemy dużych rozbieżności – będzie to koszt rzędu od 600 zł do 800 zł.

Urny i trumny

Zakłady pogrzebowe oferują bogaty wybór urn, by stosownie do naszych preferencji odpowiednio upamiętnić zmarłą osobę. Wyobraźnia projektantów w tym przypadku prawie nie ma granic, ponieważ urny mogą być wykonane z wielu oryginalnych materiałów w szerokiej palecie barw. Ceny urn plasują się w przedziale od około 200 zł do 800 zł.  Za trumnę dębową zdobioną zapłacimy dużo więcej. Jej cena waha się od 2 900 zł do 3 800 zł – zależnie od regionu Polski. Zdecydowanie tańsze są trumny sosnowe w tradycyjnym kształcie i bez wyszukanych zdobień, ponieważ mieszczą się w przedziale cenowym między 750 zł a 1000 zł.

Ceremonia pogrzebowa

Kremacja jest akceptowaną formą pochówku przez kościół katolicki – nie ma ona wpływu na wysokość opłaty pobieranej przez księdza za ceremonię pogrzebową. Opłata pogrzebowa może być określana słowami „co łaska”, ale średnia jej wysokość to około 800 zł. W zależności od parafii możemy też spotkać się z sugestią księdza, że zazwyczaj wierni płacą od 500 do 1000 zł. Dla porównania, za świecką usługę ceremonii pogrzebowej średnio zapłacimy około 600 zł. Zakłady pogrzebowe dodatkowo oferują oprawę florystyczną muzyczną oraz fotograficzną takiej uroczystości, co staje się coraz bardziej popularne.

 

 
wczoraj, 14 godz temu
piątek, 7.8.2020 14:53
środa, 5.8.2020 15:19
środa, 5.8.2020 15:17
wtorek, 4.8.2020 14:37
1
poniedziałek, 3.8.2020 15:16
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa