Krzysztof Woliński poleca... "BLUES TO ZAWSZE BLUES JEST..."

wtorek, 18.11.2014 10:47 2487 0

 ... nigdy nie zawiedzie, i choćbym mógł mieć nawet życie z samych niedziel,To i tak bym nie zamienił tych niewielu nut, chociaż  pełno w nich jesieni i tak mało słów...“*

         I dokładnie tak było w ciepły listopadowy wieczór w sali widowiskowejDomu Kultury w Javorniku (Czechy). Niestety niezbyt liczna widownia, fantastycznie się bawiła na koncercie „Festival Blues Alive w Javorniku“, w którym wystąpił duet muzyków jazzowych z USA, Bill Garett oraz Ryan Donahue. Trzeba mieć świadomość, że bez bluesa nie byłoby ani popu, ani rapu, ani hip-hopu, ani disco, że o disco polo nawet nie wspomnę.

         W Czechach, jest nowa, dla widzów z Polski, a znana i akceptowana przez miejscowych „świecka tradycja“. Widzowie bez żadnego skrępowania, słuchając muzyki spożywają fantastyczny grzaniec, zakupiony przed lub w przerwie koncertu w „Cafe Kavka“. Zresztą kawiarnia, mieszcząca się tuż obok sali widowiskowej, serwuje również fantastyczną kawę, polecam szczególnie latte (w promieniu 40 km nie ma tak dobrej) oraz herbaty i zawsze świeże ciastka.

         Nazbyt pruderyjni P.T. Czytelnicy mogą być oburzeni, że w relacji z koncertu muzycznego tyle jest o przyjemnościach dla ciała.  Sprawa jest  bardzo banalna. Muzycy zaprezentowali pełny profesjonalizm i dostarczyli niezapomnianych wrażeń. Natomiast autor i zwyczajnie, i po prostu, zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych organizowanych tak blisko. Tym bardziej, że nie potrzeba paszportu ani wizy.

       

*************

Bill Garett, pochodzący z Kalifornii, jeden z najlepszych na świecie muzyków, grających na harmonijce ustnej. Przez trwającą ponad 30 lat, karierę występował i nagrywał z wieloma artystami i zespołami światowej sławy, np. Orkiestrą Filharmonii z Los Angeles, The Kronos Quartet. Często występuje z gitarzystą Markiem Fordem z Black Crowes oraz uznanym na świecie perkusistą Stephenem Hodgesem z zespołu Neptune Blues Club. Podczas występów w Czechach wielokrotnie koncertował jak członek nowojorskiego zespołu Hazmat Modine. Ostatnio występuje w duecie z gitarzystą Ryanem Donohue.

 

Gitarzysta Ryan Donohue,  znany z wielu występów w Ameryce Północnej i Europie. Był jednym z czołowych muzyków sławnej nowoorleańskiej formacji Frenchmen Street. Występował w klubach muzycznych jako solista, grał również z takimi gwiazdami jak Huey Lewis and the News, Bo Didley a The Neville Brothers. Ostatnio koncertował ze Stevie Gure, Philem Alvinem i Nebo Wattsem. W Europie często występował jako członek The Crazy Hambones. Często występuje, w różnych konstelacjach z niemieckimi i węgierskimi bluesmenami.  

________

* utwór wykonywany przez zespół „Blues & Rock Wojciecha Skowrońskiego“ muzyka Jerzy Wasowski, tekst Błażej Perkun

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)