Książka Miesiąca: Isabel Allende „Kobiety mojej duszy”

sobota, 31.12.2022 12:16 652 0

Według danych Biblioteki Narodowej co roku na polskim rynku wydawniczym pojawia się kilka tysięcy książek literatury faktu i literatury pięknej.  Jak wśród mnogości tytułów wybrać te, które naprawdę zasługują na uwagę? Ząbkowickie bibliotekarki w cyklicznej rubryce "Książka Miesiąca" polecają rozszerzające horyzonty, ważne, poruszające i po prostu dobre książki. W  miesiącu grudniu swoją rekomendację przedstawia  Dominika Mazur.

 

Isabel Allende to chilijska pisarka, której książki przetłumaczono na 40 języków i sprzedano w ponad 74 milionach egzemplarzy. Z czasem uznana została za najpopularniejszą hiszpańskojęzyczną pisarkę na świecie. Otrzymała m.in. Narodową Nagrodę Literacką Chile, a Barack Obama przyznał jej Prezydencki Medal Wolności.  Jak sama wyznaje, jej powieści wypływają z osobistych doświadczeń, ale też inspirowane są wydarzeniami historycznymi. W swej prozie Allende oddaje hołd kobietom, łącząc opowieść o prozie życia z elementami realizmu magicznego. W listopadzie tego roku w Polsce ukazała się jej książka o tytule „Kobiety mojego życia”.

Tym razem nie mamy do czynienia z powieścią - najnowsza książka Allende jest rozmową z czytelnikiem, zbiorem jej wspomnień oraz przemyśleń. W momencie publikacji (2020 r.) autorka miała 78 lat i z wdzięcznością przyglądała się swojemu życiu oraz ludziom, których dane było jej poznać.

Dzięki książce mamy okazję lepiej przyjrzeć się życiu pisarki - jakim dzieckiem była i dlaczego było to źle postrzegane w jej otoczeniu, o trzech małżeństwach oraz śmierci córki, o nieustającej walce, jaką toczy podczas swojego życia, o pasji pisania. Na kartkach utworu porusza także temat starości, która jest dla niej cennym podarunkiem.

Duża część jej książki skupia się na wspaniałych kobietach, które swoją postawą oraz działaniami wspierają kobiety na całym świecie. W XXI wieku wiele już zrobiono dla równouprawnienia, jednak nadal nie jest obcy temat przemocy wobec kobiet i patriarchatu mężczyzn. Bardzo dosadne oraz przejmujące relacje jej oraz innych kobiet ukazują, jak wiele jeszcze w tych tematach mamy do zrobienia. Allende udowadnia jednocześnie jak wielka siła tkwi w kobietach,  ile przeszkód są one w stanie pokonać oraz jaką rolę pełnią we współczesnym świecie.

„Kobiety mojej duszy” nie są jednak tylko smutnym obrazem świata, udowadniają ile zmian już się dokonało i napawają nadzieją na „lepsze jutro”. Podczas czytania wielokrotnie autorka wywołała we mnie radość, zadumę oraz gniew. Z pewnością ta publikacja nie pozostawi czytelnika obojętnego i pozwoli na zadanie sobie najważniejszego pytania: Jakiego świata pragniemy?

 

Dominika Mazur

 Książkę znajdziesz w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich,  szukaj jej także w swojej bibliotece!

Odwiedź także funpage Ząbkowickie bibliotekarki, gdzie znajdziesz literackie ciekawostki i  konkursy! 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)