Książka Miesiąca: Knut Hamsun "Błogosławieństwo ziemi"

piątek, 30.6.2023 11:10 712 0

Według danych Biblioteki Narodowej co roku na polskim rynku wydawniczym pojawia się kilka tysięcy książek literatury faktu i literatury pięknej.  Jak wśród mnogości tytułów wybrać te, które naprawdę zasługują na uwagę? Ząbkowickie bibliotekarki w cyklicznej rubryce "Książka Miesiąca" polecają rozszerzające horyzonty, ważne, poruszające i po prostu dobre książki. W czerwcu  swoją rekomendację przedstawia Katarzyna Furtan.  

Knut Hamsun, Błogosławieństwo ziemi, Warszawa 2019 Czuły Barbarzyńca

 

 "...Ta patriarchalna idylla jest pochwałą prostego i surowego życia, któremu sprzyjają moce natury i które to życie z kolei wywiera błogosławiony wpływ na porządek świata.."

Tym razem rekomendujemy nie nowość biblioteczną, lecz klasykę, wielokroć wznawianą.

Książka pt. „Błogosławieństwo ziemi” to jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, za którą autor, Knut Hamsun otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1920 roku.

Pisarz w utworze wyraża zachwyt dla tajemnic życia i natury. Uważa, że powrót do korzeni człowieczeństwa umożliwi ucieczkę od poczucia bezsensu i zwątpienia. Radzi, aby odkrywać łączność z prawami przyrody i całym wszechświatem.  Odkrywa, że odcięcie od korzeni psuje człowieka i sprowadza na złą drogę.

Akcja rozgrywa się w Norwegii. Przedstawione są różne postawy życiowe mieszkańców wsi i miasta. Ludzie pracy kolonizują pustkowie. Główny bohater Izak zamieszkuje sam i odczuwa radość ze zwykłej codzienności. Poznaje kobietę, która zostaje u niego. Rodzą się im dzieci. Izak ciężką pracą dorobił się majątku. Miał wielką determinację w dążeniu do celu.

Autor dowodzi, że praca na roli gwarantuje bogactwo. Zajęcie te odciąga także od pokus postępującego świata. W książce opisany jest trud dnia codziennego. Zmieniające się pory roku wyznaczają czas płynący z kalendarza. Wiejską harmonię psuje postęp cywilizacji. Gloryfikacja wsi przeciwstawiona jest bezduszności mieszczan. Zobrazowane są intrygi finansowo – moralne. Lapończycy scharakteryzowani są jako źli ludzie – złodzieje, cwaniacy.

Powieść ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy. W ponad 100-letniej książce znajdują się współczesne wątki np. relacje człowieka do natury, prawa kobiet, krytyka nowoczesności. Fabuła jest wciągająca. Narracja buduje napięcie. Książkę czyta się bardzo szybko i nie można się od niej oderwać.

Hamsun był pionierem literatury psychologicznej z techniką wewnętrznego dialogu. Wywarł wpływ na takich autorów jak Tomasz Mann, Franz Kafka, Maksym Gorki, Stefan Zweig, Henry Miller, Hermann Hesse czy Ernest Hemingway. Isaac Bashevis Singer nazwał Hamsuna "ojcem nowoczesnej szkoły literatury w każdym aspekcie - subiektywności, fragmentaryczności, używaniu reminiscencji i liryzmu. Cała nowoczesna szkoła beletrystyki pochodzi od Hamsuna.."

Pisarz jest oryginalny w swoim stylu. Wspaniała narracja i opisy surowej, dzikiej przyrody wprowadzają czytelnika w stan wyciszenia. Książka wywołuje błogość. Z powieści płynie kojący spokój. Polecam zabieganym czytelnikom, którzy pragną odpocząć od współczesnej cywilizacji. Lektura pomaga zapomnieć o pośpiechu i pesymizmie.

 

Katarzyna Furtan

 

Książkę wypożyczają Biblioteki Publiczne w Złotym Stoku i w Kamieńcu Ząbk., szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)