Książka Miesiąca: Sylwia Winnik "Kurierka z Tatr"

czwartek, 30.11.2023 13:39 765 0

Według danych Biblioteki Narodowej co roku na polskim rynku wydawniczym pojawia się kilka tysięcy książek literatury faktu i literatury pięknej.  Jak wśród mnogości tytułów wybrać te, które naprawdę zasługują na uwagę? Ząbkowickie bibliotekarki w cyklicznej rubryce "Książka Miesiąca" polecają rozszerzające horyzonty, ważne, poruszające i po prostu dobre książki. W  listopadzie  swoją rekomendację przedstawia Dominika Mazur.

 

Sylwia Winnik, Kurierka z Tatr, Kraków 2023,  Muza Sport i Turystyka

 

,,Znowu ciemność. Można w niej czasami zobaczyć więcej niż czerń. Bo gdy dobrze spojrzy się w mrok, dostrzega się światło, które mogłoby je rozjaśnić, gdyby ktoś pozwolił mu wniknąć do środka. Skoro jest mrok, to znaczy, że musi też istnieć światło. Ciemność boi się jasności, chowa się w sobie w obawie przez utratą swego jestestwa.”

Pochodząca z Ząbkowic Śląskich Sylwia Winnik w 2018 roku zadebiutowała reportażem ,,Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet”. Dzięki ogromnej popularności wśród czytelników zyskał on miano bestsellera. W swoich publikacjach autorka rzetelnie przedstawia fakty, równocześnie ukazując ogromne emocje towarzyszące jej bohaterom. Niedawno w Bibliotece Publicznej w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją jej najnowszej książki pt. ,,Kurierka z Tatr”.

Helena Marusarzówna urodziła się 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Już od najmłodszych lat wyróżniała się odwagą a bracia zaszczepili w niej pasję do narciarstwa. Jako dziecko startowała w zawodach, które organizował Kornel Makuszyński. Kilkukrotnie je zwyciężała. Gdy miała 17 lat przyjęto ją do Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Kilka miesięcy później została wicemistrzynią kraju w kombinacji alpejskiej. Sukcesy odnosiła także w slalomie i zjeździe. Była siedmiokrotną mistrzynią Polski w konkurencjach alpejskich. Helena wyróżniała się także urodą, brała udział w pokazach mody, pozowała do zdjęć reklamowych, była dublerką w filmie ,,Halka”. Jednak to sport był dla niej najważniejszy i jemu oddała całe swoje serce.

Po wybuchu II wojny światowej Helena Marusarzówna wraz z rodzeństwem rozpoczęła działalność kurierską. Przeprowadzała na Słowację oraz Węgry ludzi zagrożonych aresztowaniem, pieniądze, broń oraz materiały konspiracyjne. 25 marca 1940 roku została schwytana przez słowacką żandarmerię. Po kilku dniach przekazano ją gestapowcom w Muszynie, później przewieziono ją do więzienia w Nowym Sączu. Finalnie znalazła się w celi śmierci w Tarnowie. Aż do ogłoszenia wyroku wierzyła, że odzyska wolność. Wielokrotnie przesłuchiwana i torturowana nie wydała nikogo. 12 września 1941 roku (w wieku zaledwie 23 lat) została rozstrzelana w lesie w położonej niedaleko Tarnowa Woli Pogórskiej. Pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Do dziś co roku w Zakopanem odbywają się zawody pod nazwą Memoriał Bronka Czecha i Heleny Marusarzówny.

Dziesiąta - jubileuszowa książka Sylwii Winnik to zbeletryzowana biografia niezwykłej kobiety, która poświęciła dla Polski swoje życie. To historia o wolności, ogromnym bohaterstwie, cudownej rodzinie, miłości do gór i natury, pasji. Zdecydowanie warto sięgnąć po ,,Kurierkę z Tatr”, która przypomina koleje nieco zapomnianego heroicznego życia Heleny Marusarzówny.

Dominika Mazur

 

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna w Ząbkowicach Śl. (ratusz i filia),  szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)