Kto sfinansuje dodatkowe świadczenia w chirurgii i anestezjologii? Szpitali na to nie stać

czwartek, 2.7.2020 12:29 1995 1

·         Konfederacja Lewiatan apeluje do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie zasad finansowania świadczeń wynikających z zaleceń konsultantów krajowych, a dotyczących chirurgii i anestezjologii.

·         Zalecenia te, związane z postępowaniem podczas pandemii COVID-19,  wymagają większych nakładów finansowych, na które szpitali po prostu nie stać. W skali kraju mówimy o kwocie około 1 mld zł rocznie.

-  Nie wiemy, czy rekomendacje, które pojawiły się w przestrzeni publicznej są obowiązujące. Nie zostały bowiem opublikowane na stronach ministerstwa zdrowia jako wytyczne dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń. Ponieważ jednak przygotowały je zespoły eksperckie pod przewodnictwem konsultantów krajowych, są traktowane przez personel medyczny placówek ochrony zdrowia jako obowiązujące – mówi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Powoduje to ogromny chaos decyzyjny i organizacyjny w szpitalach – dodaje.

Generuje także koszty, co do których szpitale nie mają pewności, czy zostaną pokryte przez płatnika publicznego. Zalecenia konsultantów krajowych ds. chirurgii[1] oraz ds. anestezjologii[2], dotyczące postępowania lekarzy w czasie pandemii COVID 19 są bowiem ostrzejsze, niż zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego czy Światowej Organizacji Zdrowia, co kosztuje. Ponieważ zalecenia te nie są jednak opublikowane na stronie Ministerstwa Zdrowia, nie mają charakteru zatwierdzonego dokumentu. A w takiej sytuacji nie ma pewności, że dodatkowe środki, wydane na ochronę pacjentów, zostaną pokryte przez NFZ.

Wytyczne polskich konsultantów ds. chirurgii i anestezjologii zalecają wykonanie testu genetycznego PCR na obecność koronawirusa przed każdym zabiegiem operacyjnym przyspieszonym lub planowym. Tymczasem NFZ finansuje takie badania, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów lub podejrzenia kontaktu z osobą chorą na COVID-19. Dodatkowo, przytoczone stanowiska zalecają wykonanie badania RTG klatki piersiowej (wytyczne anestezjologiczne) oraz badania TK (wytyczne chirurgiczne). Powyższe z kolei stoją w sprzeczności z dokumentem opublikowanym na stronie  ministerstwa zdrowia jako zalecenia Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego”[3].

W praktyce więc szpitale i lekarze funkcjonują w rzeczywistości, w której dochodzi do tak dalekiej rozbieżności pomiędzy stanowiskami i wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, że rodzi to bardzo poważne konsekwencje dla stabilności działania systemu ochrony zdrowia.

Pracodawcy oczekują szybkiego i jednoznacznego stanowiska resortu zdrowia odnośnie refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia procedur wynikających z zaleceń konsultantów krajowych. To bardzo ważne, ponieważ szpitale nie mają pieniędzy na sfinansowanie dodatkowych zaleceń.

Co ważne, zalecenia dotyczące chirurgii i anestezjologii dotyczą wszystkich zabiegów operacyjnych, wykonywaniach w szpitalach. Mają więc pierwszorzędne znaczenie dla organizacji pracy placówek medycznych.

             Konfederacja Lewiatan

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

podatnik piątek, 03.07.2020 08:01
Ale są pieniądze na 500 Plus,na 100 wiceministrów,zakup kolejnych limuzyn...