Kurier z Warszawy. Książka, która zainspirowała Władysława Pasikowskiego

piątek, 22.2.2019 10:06 2315

Wielki patriota, niezłomny żołnierz, cichociemny.
Tajny kurier Armii Krajowej.
Człowiek legenda, którego nawet prezydenci witali na stojąco

Jest 1920 rok. Mały chłopiec siedzi na kolanach ojca. Huk sowieckich dział przeplata się z błagalnymi modlitwami uczestników procesji. Żeby tylko bolszewicy nie zdobyli Warszawy...

A potem służba w polskiej armii. Wojna i niemiecka niewola. Ucieczka z transportu i powrót do okupowanej stolicy.  Jan Nowak wie, czym ryzykuje. Wie też, o co walczy.  Aktywnie działa w podziemiu. Zostaje tajnym emisariuszem AK.

W Londynie rozmawia z Winstonem Churchillem.  Jako ostatni emisariusz dociera do Warszawy tuż przed wybuchem Powstania. W przeddzień kapitulacji ratuje z płonącej  stolicy bezcenne dokumenty.

Kurier z Warszawy to fascynująca, świetnie napisana książka. 
Wspomnienia w niej zawarte stały się inspiracją dla nowego filmu  Władyslawa Pasikowskiego - Kurier. W kinach od 15 marca. 
 

Premiera książki:  27 lutego

 

Jan Nowak-Jeziorański (1914–2005) 
publicysta, polityk, działacz niepodległościowy. Żołnierz Armii Krajowej, emisariusz kursujący między Warszawą, Sztokholmem i Londynem.  Po upadku Powstania Warszawskiego na emigracji w Londynie i Monachium. W latach 1952–1976 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Autor m.in. głośnych książek wspomnieniowych: Kurier z Warszawy (1978 ), Wojna w eterze  (1986), Polska z oddali  (1988).