Lądowisko oddane do użytku

piątek, 16.10.2015 08:14 2132 0

Pierwsze, profesjonalne w powiecie kłodzkim lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oficjalnie otwarte. 15 października w Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju oddano do użytku najwyżej wyniesione lądowisko w Polsce. Płyta usytuowana została na budynku szpitala i poprzez windę została skomunikowana ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. 

- Decyzja o budowie zapadła w roku ubiegłym ponieważ ja pracuję tutaj od 2012 r. i dokładnie zweryfikowałam ilość pacjentów, którzy się u nas leczą i biorąc pod uwagę fakt, że ci pacjenci wielokrotnie byli przewożeni transportem samochodowym, czas ich dotarcia był bardzo długi, a szanse na szybkie zdrowienie zdecydowanie gorsze – mówi Renata Jażdż-Zaleska, prezes zarządu.  - Ponieważ w dalszym ciągu chcemy być takim ośrodkiem ponadregionalnym ze względu na oddziały specjalizacyjne w związku z tym doszliśmy do wniosku, że tylko lądowisko daje taką szansę, aby można było i mniejszymi kosztami ludzkimi i mniejszymi kosztami sprzętowymi, farmakologicznymi a z efektem najwyższym, na którym mi najbardziej zależy, czyli jakości i szybkiego zdrowienia pacjenta.
 
Inwestycja zrealizowana została ze środków własnych szpitala, a jej koszt to 2,5 mln złotych. Przypominamy, że Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju od 2012 roku zostało przekształcone w spółkę akcyjną. Całość akcji spółki posiada Skarb Państwa.

- Idea takiego lądowiska jest na pewno bardzo potrzebna ze względu na to, że pacjent bezpośrednio z helikoptera dociera do specjalistycznego oddziału ratunkowego czy specjalistycznego oddziału zabiegowego. Takich lądowisk wyniesionych jest w Polsce zaledwie 24 ze względu też na to, że koszty takiej inwestycji są wysokie i nie w każdym szpitalu jest to możliwe ze względów architektonicznych i tzw. „róży wiatrów”, która mówi o tym czy jest szansa żeby można było dobrze wprowadzić śmigłowiec na lądowisko – wyjaśnia Renata Jażdż-Zaleska.

Zadowolenia z inwestycji nie kryje także poseł Monika Wielichowska.

- To 24 lądowisko w Polsce. Jest ono ważnym elementem na mapie usług zdrowotnych na Dolnym Śląsku i w Polsce w jednym ministerialnym szpitalu w Polsce. Lądowisko znacznie skróci czas przewozu pacjenta do szpitala. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku osób w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Przy okazji warto przypomnieć, że szpitalne oddziały ratunkowe zobligowane są do zapewnienia odpowiednich całodobowych lotnisk bądź całodobowych lądowisk do 1 stycznia 2017 roku. Bez niego niemożliwe będzie podpisanie umowy z NFZ na oddział ratunkowy. Zamiast tego pozostałaby izba przyjęć - z mniejszą obsadą lekarską i dużo niższym kontraktem. I udało się. Gratulacje należą się pani Prezes i całej załodze, bo dzięki Ich determinacji i wyrzeczeniom udało się zrealizować inwestycję, która służyć ma nam wszystkim, która przyczyni się do ratowania zdrowia i życia – mówi poseł Monika Wielichowska.


Obiekt posiada nawigację umożliwiającą pracę w systemie całodobowym poprzez specjalistyczny system oświetlenia. Lądowisko zostało już wpisane do Ewidencji Lądowisk prowadzonej przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

- Zostaliśmy wpisani już do Rejestru Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz do Rejestru Lotnictwa Cywilnego, a z myślą taką, że będziemy mogli też to lądowisko wykorzystać do śmigłowców zupełnie prywatnych, które będą mogły lądować w Polanicy ze względu na to, że jest to ośrodek absolutnie turystyczny – wyjaśnia Renata Jażdż-Zaleska.


Po oficjalnym otwarciu lądowiska, w polanickim Teatrze Zdrojowym zorganizowana została konferencja, podczas której podsumowano 10-lat istnienia SCM-u. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)