komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny


List Czytelnika: Dlaczego na osiedlu zniknęły kubły do selektywnej zbiórki?

wtorek, 18.6.2019 13:53 , komentarze: 6 , odsłony: 3204
kategorie artykułu:

Nasz Czytelnik dziwi się, że z osiedla Kwiatowego w Ząbkowicach Śląskich zniknęły kubły do zbiorowej selektywnej zbiórki odpadów. Co mają teraz zrobić mieszkańcy, którym zależy na segregacji śmieci? Czy nie było innego rozwiązania problemu bałaganu wokół koszy?

- Chciałbym poruszyć temat selektywnej zbiórki odpadów w Ząbkowicach Śląskich. W ostatnim czasie z os. Kwiatowego zniknęły kontenery umożliwiające recykling. Znajdowały się one na skrzyżowaniu ulic Ziębickiej, Jasnej i Kwiatowej. Już jakiś czas temu mieszkańcy zostali pozbawieni kontenerów na ulicy Narcyzowej. W wyniku tych zmian, mieszkańcy nie mają możliwości bieżącej segregacji odpadów. Dla wielu gospodarstw domowych jedna zbiórka w miesiącu (spod domu) nie wystarcza, o czym świadczyło zapełnienie w/w kontenerów. Jak można się dowiedzieć, kosze zostały usunięte na wniosek osób, zamieszkujących ich bezpośrednie otoczenie. Oczywiście, kontenery te nie miały wartości estetycznej, jednakże co z resztą osób, które chcą brać udział w recyklingu? Według mnie należałoby zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów z kontenerów, co mogłoby zapobiec ich przepełnieniu, a w konsekwencji naruszenia estetyki terenów osiedla i bezpośredniego otoczenia domów mieszkalnych. Obecna sytuacja zniechęca ludzi do prowadzenia recyklingu i sortowania odpadów. Zmuszanie mieszkańców do przewożenia śmieci na drugi koniec miasta do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów jest tego najlepszym przykładem. - pisze nasz Czytelnik.

Jak informuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Ząbkowicach Śląskich gniazdo do Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostało zlikwidowane na wniosek Rady Osiedlowej, decyzją Gminy Ząbkowice Śląskie. 

- Powodem likwidacji gniazda był fakt, że w tym miejscu tworzyło się "dzikie wysypisko" i odpady były zwożone z całej okolicy, nie tylko z Gminy Ząbkowice Śląskie. Powodem likwidacji było również to, że w pojemnikach gromadzone były odpady budowlane (gruz, styropian, wełna mineralna, folia budowlana, worki po zaprawach, itp.), a nie było tam konkretnej segregacji - mówi Grzegorz Marcinków z ZGK.

Dla osób, które zadeklarowały odbiór odpadów segregowanych, dostarczane są nieodpłatnie worki  w ilościach: worek brązowy na odpady BIO- 1 sztuka tygodniowo, worek zielony na szkło, worek niebieski na makulaturę - po 1 sztuce miesięcznie, worek żółty na tworzywa sztuczne i metal - po 2 sztuki miesięcznie.

- Każdą nadwyżkę odpadów można dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który  mieści się przy ul. Legnickiej 26 (dawna zajezdnia PKS) - PSZOK jest czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00, w soboty od 10:00 do 14:00. Można również odpłatnie nabyć w siedzibie ZGK przy ul. Jasnej 44 większą ilość worków, które będą odbierane wg wyznaczonego harmonogramu. Mieszkańcy mogą także korzystać z innych gniazd usytuowanych w rożnych częściach miasta np. przy ul. Staszica, Jasnej, itd - dodaje Grzegorz Marcinków. 

 

Wasze komentarze

To znaczy że z całego miasta zostały zabrane takie pojemniki?
środa, 19.06.2019 20:49 autor: Co dalej
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec