Mała Książka Wielki Człowiek w bibliotekach gminy Stoszowice

wtorek, 15.10.2019 10:04 1183 0

Placówki biblioteczne w Srebrnej  Górze, Przedborowej i Stoszowicach włączyły się do akcji Mała Książka Wielki Człowiek. 

 

Nie od dziś wiadomo, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Dzieci, którym czytamy głośno czują się ważne i kochane. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Atutów jest wiele, na szczęście coraz więcej jest także projektów promujących czytelnictwo wśród maluchów oraz wspierających rodziców.

- Wraz z Instytutem Książki - organizatorem projektu Mała książka - wielki człowiek zapraszamy i zachęcamy Was do czytania dzieciom. W naszych gminnych bibliotekach czekają na Was cudne wyprawki: książki, karty, plakietki i naklejki do zbierania..., a także mnóstwo kolorowych i ciekawych książek na półkach. Akcja rusza z dniem dzisiejszym w gminnych bibliotekach, jest całkowicie bezpłatna i przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat. Hela i Tosia ze Srebrnej Góry odebrały swoje książeczki jako pierwsze i już zbierają naklejki... Do zobaczenia w bibliotece! - zachęca Paulina Plewka ze srebrnogórskiej biblioteki. 

 

 

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści   do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę)         i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym będzie można odebrać od września 2019 r. w ponad 5 tys. bibliotek w całej Polsce, które zgłosiły się do projektu. Pełna lista bibliotek biorących udział w akcji pojawi się na stronie www-wielki-czlowiek.pl pod koniec maja 2019 r.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

***

We wrześniu 2018 r. rozpoczęliśmy pilotażową odsłonę projektu skierowaną do trzylatków. Zgłosiło się do niego blisko 800 bibliotek publicznych z całej Polski, co wraz z podległymi im filiami daje łącznie 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w których można było odebrać Wyprawki Czytelnicze. Przez pierwsze cztery miesiące trwania pilotażu bibliotekę odwiedziło ponad 35 tys. trzylatków z rodzicami – dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło ponad 30 tys. nowych czytelników.

W wielu bibliotekach nadal można odebrać Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków (dzieci urodzonych w roku 2016), czyli książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika  do zbierania naklejek za wypożyczenie książek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)