Miejsce spotkań w ramach „Transgranicznych spotkań międzypokoleniowych w Bardzie” symbolicznie otwarte

wtorek, 8.11.2022 08:52 427 0

W piątek 4 listopada odbyło się symboliczne otwarcie miejsca spotkań dla mieszkańców gminy Bardo, które powstało w ramach projektu pn. „Transgraniczne spotkania międzypokoleniowe w Bardzie”.

Otwarcia miejsca spotkań w towarzystwie mieszkańców gminy Bardo i czeskiej gminy Bila Voda dokonali włodarze gmin będących beneficjentami projektu: Krzysztof Żegański- burmistrz Miasta i Gminy Bardo i Miroslav Kocian- starosta Bilej Vody.

Miejsce spotkań dla mieszkańców powstało na pl. Wolności pod numerem 4. W założeniu będzie ono również pełnić funkcję Izby Pamięci. Pierwsze eksponaty trafiły już do izby, a to za sprawą Norberta Kochanka, który na co dzień pasjonuje się historią gminy i kolekcjonuje stare pocztówki oraz związane z Bardem pamiątki. Pan Norbert przekazał w piątkowe popołudnie oryginalną buteleczkę z początku XX wieku, pochodzącą z apteki „Pod orłem” przedstawiającą dwa bardzkie mosty oraz 9 sztuk oryginalnych pocztówek z Barda.

Piątkowe spotkanie to już trzecie z kolei, przed nami jeszcze 7 podczas których przybliżamy historię i walory turystyczne naszego miasteczka. Prelekcje prowadzone są przez Mateusza Czajkę, mieszkańca Barda i sympatyka jego historii. Spotkania zakończą się w grudniu. Szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej. Udział w spotkaniach jest otwarty i bezpłatnych dla wszystkich zainteresowanych.

Warto dodać, że w ramach projektu:

– wykonany został remont pomieszczenia, mieszczącego się przy pl. Wolności 4 w Bardzie,

– wyremontowane pomieszczenie zyskało kompletne wyposażenie: w meble i sprzęt elektroniczny niezbędny do organizacji spotkań, prelekcji i wydarzeń o charakterze transgranicznym

– w Rynku miasta stanął system wystawienniczy prezentujący historię i tradycję Barda oraz czeskiego partnera na dawnej i współczesnej fotografii,

– koordynatorem projektu jest Norbert Kochanek, pracownik UMiG w Bardzie.

Pragniemy również zachęcić wszystkich mieszkańców gminy do wspólnego tworzenia Izby Pamięci. Jeżeli ktoś z Państwa posiada pamiątki mające wartość historyczną, które chciałby udostępnić do podziwiania w izbie, to będzie nam niezmiernie miło. Przekazanie będzie możliwe w formie depozytu, co oznacza, że będziemy je jedynie przechowywać, a pamiątka w każdej chwili może powrócić do jej właściciela. 

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

realizowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020

oraz  budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice” Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)