Narodowe czytanie w Brzeźnicy

środa, 7.9.2022 10:35 793 0

Po dwuletniej przerwie wróciła do brzeźnickiej biblioteki akcja <Narodowego czytania>. W Roku Polskiego Romantyzmu wypadało czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dokładnie 200 lat temu ukazało się ich pierwsze wydanie.

Spotkanie w bibliotece w Brzeźnicy przygotowały – jak zawsze – Jadwiga Rogowska i Elżbieta Horowska, zapraszając do współpracy sąsiadki i sąsiadów. Wszystko zaczęło się od programowej ballady „Romantyczność” w interpretacji Elżbiety Dawidowicz. Anna Bartkiewicz-Czaja, specjalnie na tę okoliczność przygotowała śpiewaną wersję ballady „Świtezianka”. Jej czytaną wersję, z rozpisem na role przedstawili Krystyna Pokrywka oraz Urszula i Jacek Kłopoccy. Organizatorki teksty Mickiewicza uzupełniły parafrazami wyszukanymi w różnych źródłach. I tak np. w przypadku „Świtezianki” okazało się, że najczęściej przerabiana jest II strofa wiersza. O jej zabawny zapis pokusił się nawet Stanisław Lem :  "Cóż to za robot piękny i młody, I cóż to za robotniczka, Ona mu z dzbana daje pentody, On jej - wtyczki z koszyczka".
W Brzeźnicy czytano jeszcze „Powrót taty” (Krystyna Grejner), „Lilie” (Iwona Wasicka) oraz „Panią Twardowską” znów z podziałem na role (Maria Topolanek, Krystyna Gurdak, Helena Schabowska). Podobały się (i bawiły) parafrazy wspomnianych ballad przedstawione przez Agnieszkę Lisikiewicz i Anetę Łotysz oraz obie organizatorki. Szczególnie zabawna okazała się „Pani Twardowska” w gwarze śląskiej, czyli w godce.

Stałymi elementami <Narodowego czytania> w Brzeźnicy była wyjątkowa, okolicznościowa dekoracja (ach, ta Świtezianka), oprawa plastyczna (ludowe wianki z jesiennej mimozy) oraz obfitość stołu. Pomoc sąsiedzka w naszej wsi jest sprawdzona. Na koniec było stemplowanie egzemplarzy książek Mickiewicza oraz widokówek z brzeźnickim kościołem – świetne zakładki do książek.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać nową dyrektor bardzkiego Centrum Kultury i Biblioteki,  Monikę Pal. Wszyscy liczymy, że tegoroczne <Narodowe czytanie> to i powrót do ładnej tradycji i początek nowych wydarzeń w bibliotece.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)