Nie będzie pociągu z Ząbkowic do Wrocławia

piątek, 19.9.2014 10:26 2309 0

1 września uruchomiono połączenie kolejowe Dzierżoniów – Wrocław przez Świdnicę. Od razu pojawiły się pogłoski, że wkrótce połączenie to ma zmienić kierunek i przebiegać przez Ząbkowice.

 

 

Mieszkańcy Ząbkowic często narzekają na słabe połączenia kolejowe z powiatowego miasta do stolicy województwa, gdzie liczni ząbkowiczanie pracują i uczą się. Bezpośrednie połączenie z Wrocławiem odbywa się z Kamieńcem Ząbkowickiego.

Koleje Dolnośląskie nie planują w najbliższym czasie zmian w kursowaniu pociągów Dzierżoniów Śląski - Wrocław Główny.  Połączenie Dzierżoniów Śląski - Kłodzko przez Ząbkowice Śląskie obsługiwane jest przez Koleje Dolnośląskie, natomiast Wrocław - Kamieniec Ząbkowicki przez Strzelin przez Przewozy Regionalne.  Obecny sposób organizacji przewozów na Dolnym Śląsku został ustalony przez organizatora - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Niemniej jednak, jeżeli organizator zleciłby nam realizację takich połączeń, moglibyśmy je z powodzeniem obsługiwać. Przy okazji chcę podkreślić, że zdajemy sobie sprawę, iż obecna ilość połączeń bezpośrednich nie jest zadawalająca, jednak ich liczbę  ustala organizator, a my ze swej strony będziemy dążyć do ich zwiększenia – mówi Doba.pl Justyna Stachniewicz z Kolei Dolnośląskich S.A.

Niestety, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego nie pozostawia złudzeń, co do powstania pożądanego przez Ząbkowice połączenia:

Bezpośrednie połączenie kolejowe powiatu ząbkowickiego z Wrocławiem byłoby z pewnością pożądane, jednakże ze względu na układ linii kolejowych w terenie (większa odległość) oraz stan infrastruktury, czas przejazdu przez Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki byłby znacząco dłuższy w porównaniu z trasą przez Świdnicę, Jaworzynę Śląską. Z tych samych powodów ewentualne połączenia kolejowe nie byłyby konkurencyjne czasowo w stosunku do autobusów -  informuje Doba.pl Agnieszka Zakęś z Departamentu Infrastruktury UMWD.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)