Od 1 stycznia Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich będzie sądem funkcjonalnym

wtorek, 28.12.2021 16:00 5529 2

Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 1 stycznia 2022 roku Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich będzie działał jako sąd funkcjonalny. Co to oznacza?

 Decyzją Ministra Sprawiedliwości Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śl. od dnia 1 stycznia 2022 r. będzie funkcjonował w nowej formule organizacyjnej tzw. sądu funkcjonalnego. Sąd będzie działał bez dyrektora, jako dysponenta środków budżetowych tego sądu. Zadania te przejmie dyrektor Sądu Okręgowego w Świdnicy. 

- Minister podjął decyzję w oparciu o art. 21a ustawy o ustroju sądów powszechnych, uznając to rozwiązanie za najbardziej odpowiednie ze względów organizacyjnych, biorąc pod uwagę ilość stanowisk orzeczniczych oraz urzędniczych.  Na koniec roku 2020 obsada orzeczników w Sądzie Rejonowym przedstawiała się następująco 10 etatów sędziowskich, 1 etat asesorski, 3 etaty referendarzy, natomiast na koniec drugiego kwartału 2021 r. jest to: 11 etatów sędziowskich (w tym 1 nieobsadzony), 3 etaty referendarzy – informuje Sąd Okręgowy w Świdnicy. 

W praktyce oznacza to, że z Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich zniknie kasa sądowa, ale zastąpi ją wpłatomat. W ząbkowickim sądzie nie będzie także funkcji głównej księgowej i dyrektora. Jak mówi rzeczniczka Sądu Okręgowe w Świdnicy, w tej chwili nie ma decyzji, co się stanie z tymi etatami, na przykład czy zostaną przekształcone.

- Jedyna zmiana wprowadzona od 1 stycznia 2022 r. w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich będzie polegała na tym, że w sądzie tym nie zostanie powołany odrębny dyrektor sądu, a jego zadania administracyjne i finansowe będzie wykonywał dyrektor właściwego sądu okręgowego. Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich będzie nadal funkcjonował jako jednostka, którą kieruje prezes sądu rejonowego. Nie jest planowana redukcja wydziałów bądź etatów sądu, ani żadne inne zmiany organizacyjne – poinformował Doba.pl wydział prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

wtorek, 28.12.2021 16:10
Taki mały Sąd i jeszcze dyrektor po co ?
wtorek, 28.12.2021 16:13
Po co w sądach prezes i dyrektor?