[FOTO] Bardzka Noc Świętojańska

poniedziałek, 24.6.2019 15:15 3193 3

Tegoroczna Bardzka Noc Świętojańska, jak zawsze odbyła się w zielonej scenerii Parku za Nysą. Pogoda w tym dniu dopisała, jak również mieszkańcy i goście, którzy schodzili się już od godzin popołudniowych i zostali do późnych godzin nocnych.
Jednak sam początek wydarzenia wyglądał inaczej niż zwykle. Około godz. 15.00 spod Bazyliki do Parku za Nysą wyruszyła Parada Świętojańska z udziałem zespołu mażoretek „Prima” ze Świdnicy, Noworudzkiej Orkiestry Górniczej, bardzkich szczudlarzy oraz mieszkańców gminy z burmistrzem Krzysztofem Żegańskim na czele. Warto tu napisać, że świdnickie mażoretki „Prima” to zespół prezentujący różne choreografie z batonem (przemarsz, scena, solo, duo, trio i mini formacja) – co zresztą mogliśmy zobaczyć na żywo, a działa on przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Z kolei Noworudzka Orkiestra Górnicza działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie i w tej chwili zrzesza ok. 18 członków grupy.
Po przybyciu do Parku za Nysą Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański po krótkim przemówieniu, dokonał symbolicznego otwarcia Bardzkiej Nocy Świętojańskiej – wypuszczając wraz z najmłodszymi mieszkańcami balony ku niebu. 

Następnie był blok występów artystycznych: Balonowe Podróże – spektakl interaktywny dla dzieci, odbywały się warsztaty tańca świętojańskiego, wystąpiły dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego w Bardzie a także swój mini recital miał zespół Wiolinek.

O godz. 19.30 rozpoczęło się muzyczne show w wykonaniu grupy Maraquja. Tańce były pełne ekstrawagancji, szybkie, kolorowe i spontaniczne. Nie trzeba było lecieć za granicę, żeby zobaczyć na własne oczy gorącą brazylijską sambę, kankana, czy energetyczną muzykę w wykonaniu pań ubranych w piękna biżuterię i niezwykle barwne stroje. Nie zabrakło też rodzimych ludowych przebojów.

W międzyczasie rozlosowano nagrody świętojańskie wśród uczestników z wiankiem na głowie.
Przed głównymi obchodami nocy świętojańskiej wystąpił jeszcze zespół Enjoy – który już na dobre rozkręcił zabawę na płycie tanecznej parku. Mieszkańcy i goście bawili się przy utworach disco polo, dance i pop.

Nadszedł wreszcie kulminacyjny moment obchodów świętojańskich. Jak już zrobiło się zupełnie ciemno najpierw wystąpił zespół Przełomiacy, a później rozpoczął się magiczny spektakl związany z obrzędami świętojańskimi. Byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia, które w realistyczny sposób pokazało nam dawne zwyczaje i obrzędy letniego przesilenia. Był to aktorsko-muzyczny spektakl z ogniem, ogniskiem i spacerem nad wodę, by puścić wianki a później wypuścić lampiony szczęścia.
Tradycją już się stało, że na zakończenie części oficjalnej na niebie rozbłysły sztucznie ognie.

 

UMiG Bardo

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:
lili
czwartek, 01.01.1970 01:00
taaa, a te tłumy widać na zdjęciach....
kto to pisał wtorek, 25.06.2019 20:11
o matko jedyna, kto ten artykuł napisał, jakis niedorozwój czy
lili poniedziałek, 24.06.2019 17:42
taaa, a te tłumy widać na zdjęciach....
prawda wtorek, 25.06.2019 20:09
noo, gdyby nie rodzice występujących dzieci i sami występujący to...