Pierwszy koncert Prezentacji Organowych "Z muzyką przez wieki" w Kamieńcu Ząbkowickim

wtorek, 10.5.2022 11:40 1234 0

1 maja w kościele parafialnym w Kamieńcu Ząbkowickim zainaugurowano tegoroczną edycję Prezentacji Organowych "Z muzyką przez wieki". Poprzez cykl 5 koncertów słuchacze będą mogli nie tylko wysłuchać niezwykłych organowych wykonań  utworów najznamienitszych kompozytorów, ale także wesprzeć remont kamienieckich zabytkowych organów piszczałkowych. 

- Organy piszczałkowe są nieporównywalne z żadnym innym instrumentem muzycznym – pod względem rozmiarów przestrzennych, liczby źródeł fal dźwiękowych, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki i bardzo często różnorodności barw i możliwości kolorystycznych, a także pod względem złożoności konstrukcyjnej. W wielu aspektach (głośność, brzmienie, barwa) przewyższają orkiestrę symfoniczną, chociaż na organach gra tylko jeden człowiek. Rozpiętość skali dźwięków dużych instrumentów wynosi ok. 10 oktaw. Nasze  organy, choć swoją budową nie należą do tych największych, jednak w brzmieniu i swojej skromnej budowie nie jednego słuchacza wprowadzają w zachwyt i podziw. Nasz instrument zbudowała firma rutler w latach 1826-1827. Liczba znajdujących się w nich piszczałek to prawie 2000 sztuk, z których najdłuższa mierzy ok 5 m, najkrótsza 3 cm - mówi organizator prezentacji, Emil Koprzak - Niestety,  czas ich nie oszczędza i dlatego narodziła się inicjatywa organizacji prezentacji organowych, podczas których zbieramy ofiary na remont i konserwację naszego króla instrumentów. Po koncercie będzie można wspomóc przeprowadzenie remontu ofiarą wrzuconą do puszki. Można też dokonać wpłaty na konto parafii z dopiskiem „organy”. Numer konta znajdą państwo na stronie parafii i na naszym profilu na facebooku.

 Honorowy patronat nad Prezentacjami Organowymi objęli: burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, Marcin Czerniec, oraz proboszcz kamienieckiej parafii, Wojciech Zmysłowski.  Podczas inauguracji koncert dał prof. Piotr Rojek. 

- W tym roku nasze prezentacje będą miały charakter szczególny. Będziemy gościć przez te kilka koncertów wybitnych i utalentowanych muzyków z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którzy pod czujnym okiem  prof. Rojka szlifują swój talent muzyczny na instrumencie wymagającym od grającego na nim umiejętności manualnych i pedałowych - dodaje Emil Koprzak. 

Zapraszamy serdecznie na kolejny koncert, 12 czerwca o godzinie 16.00. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)