Piotr Zieliński nagrodzony za działalność charytatywną

wtorek, 10.1.2023 08:50 1909 1

Kapituła Medalu Św. Brata Alberta, zebrana w 106 rocznicę śmierci swojego patrona, przyznała doroczne Medale Świętego Brata Alberta. Laureatem został m.in. Piotr Zieliński, 78-krotny reprezentant Polski i zawodnik włoskiego SSC Napoli, który został nagrodzony za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”.

foto: Piotr Zieliński Official

 

Medal Św. Brata Alberta to wyróżnienie ustanowione w 1997 roku. Corocznie ogólnopolska kapituła, powołana przez Fundację im. Brata Alberta, przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.

 

Laureaci:

  • Joanna Kulig – za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami
  • PIOTR ZIELIŃSKI – za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”
  • Cecylia Chrząścik – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie
  • Alexander Kurek z Niemiec – za wspieranie budowy Domów Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach
  • Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża pracujących w Starym Skałacie, województwo Tarnopolskie i w Żytomierzu na Ukrainie – za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny na Ukrainie.

Piotr Zieliński empatię do drugiego człowieka nabył od rodziców, którzy od 2002 roku prowadzili pogotowie rodzinne. Przez trzynaście lat użyczali swojego domu innym potrzebującym. Syn zawsze ich wspierał, pomagał we wszelkich inicjatywach, lecz nigdy się tym nie chwalił. W 2015 roku reprezentant Polski kupił z własnych pieniędzy w powiecie ząbkowickim pierwszy dom dziecka, a czternaście miesięcy później – drugi. Rodzina Zielińskich wyremontowała je i przekształciła w domy dziecka pod stowarzyszeniem „Piotruś Pan” – od imienia zawodnika. Dają one schronienie tym najbardziej potrzebującym.

Jako pierwszy medal Św. Brata Alberta otrzymał śp. ks. kardynał Franciszek Macharski. W latach kolejnych nagrodzeni zostali m.in.: śp. bp Jan Chrapek, Rzecznicy Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll  i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz, Adam Nowak, sportowcy Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, Jerzy Dudek, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, restaurator Jan Kościuszko oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Medal, przedstawiający Św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Wręczenie medali odbędzie się we wtorek, 21 marca 2023 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w trakcie 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana", organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

 

tekst Łączy nas Piłka/laczynaspilka.pl

foto: Piotr Zieliński Official

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

koba wtorek, 10.01.2023 10:50
wspaniale. Wiwat. Także dla Rodziców P.Piotra. Panią Beatę znam...