Podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa w produkcji żywności

czwartek, 25.11.2021 14:45 784

To, czym się odżywiamy, ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Wiadomym jest, że konsumpcja zanieczyszczonej żywności może wywoływać szereg niepożądanych skutków. Każda substancja, która zostanie niecelowo dodana do produktu spożywczego, może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Aby zapobiegać tego typu zagrożeniom wszyscy producenci żywności muszą kontrolować swoje wyroby pod kątem zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych i biologicznych.

Jak zapobiegać zanieczyszczeniom w żywności?

Przed firmami prowadzącymi produkcję lub jakąkolwiek inną działalność w sektorze spożywczym stawiane są coraz wyższe wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa wyrobów. Z czynnikami negatywnie oddziałującymi na jakość żywności można spotkać się na każdym etapie wytwarzania, przetwarzania i dystrybucji. Dlatego też w celu przeciwdziałania tego rodzaju zagrożeniom istotnym jest, aby prowadzić działania kompleksowe i odpowiednio zintegrowane. Podstawą – i wymogiem - jest opracowanie i wdrożenie w zakładzie zasad sytemu HACCP. To postępowanie, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i jakości żywności poprzez identyfikację i oszacowanie potencjalnych zagrożeń oraz ocenę ich istotności podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu, a także ustalenie metod przeciwdziałania tym zagrożeniom. Celem systemu HACCP jest dbanie o to, by dostarczana konsumentom żywność była bezpieczna i zdrowa, to znaczy wolna od skażenia czynnikami fizycznymi, biologicznymi i chemicznymi.

Stosowanie wyposażenia ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest tworzywem mającym szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jej właściwości doceniono już w początkach XX wieku. Elementy wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się bardzo dobrą trwałością, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne i różnorodne czynniki korozyjne. W zakładach, w których powstają produkty spożywcze, używa się m.in. różnego rodzaju narzędzi podręcznych, uchwytów, wieszaków na butelki do dezynfekcji, higienicznych dozowników i stacji dozujących czy dyspenserów na czyściwo do dezynfekcji wykonanych ze stali nierdzewnej. Powierzchnia takich akcesoriów jest gładka i nie posiada porów ani pęknięć, w związku z czym jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Najwyższej jakości wyposażenie dedykowane do sektora spożywczego można znaleźć na przykład na stronie: https://clean-access.com/oferta/wyposazenie-ze-stali-nierdzewnej/.

Higiena w produkcji żywności: mycie i dezynfekcja

W ramach utrzymania higieny w zakładach przemysłu spożywczego stosuje się profesjonalne systemy mycia i dezynfekcji przeznaczone dla branży zajmującej się produkcją żywności. Przy zakupie systemu mycia przemysłowego kluczową kwestią jest wybór prawidłowego ciśnienia roboczego. Dostępne opcje to:

  • system mycia z użyciem niskiego ciśnienia – czyli taki, który jest oparty na standardowej wodzie wodociągowej; zalety i wady takiego rozwiązania opisano tutaj: https://clean-access.com/system-mycia-woda-z-sieci/,
  • proces mycia z użyciem wysokiego ciśnienia – najważniejsze korzyści mycia z użyciem wysokiego ciśnienia to oszczędność wody oraz możliwość usunięcia ciężkich lub mocno przywartych zanieczyszczeń; taki system wymaga jednak większego zaangażowania fizycznego od pracowników.

Wybierając system mycia należy zastanowić się także nad formą mycia. Może to być płukanie, mycie pianowe i/lub dezynfekcja. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest centralny system mycia pianowego. Umożliwia on mycie przy użyciu ciśnienia, a także na precyzyjne dozowanie środków chemicznych. W tym przypadku mycie polega na zastosowaniu piany i funkcji płukania. Centralny system mycia pianowego można zastosować w dowolnym pomieszczeniu produkcyjnym (więcej na ten temat na stronie: https://clean-access.com/centralny-system-mycia-pianowego/).