Pojazdy uprzywilejowane – obowiązki kierowców wobec pojazdów pomagających ratować ludzkie życie

poniedziałek, 11.7.2022 12:22 1100 0

Gdy widzimy na drodze pojazd, który wysyła sygnały świetlne koloru niebieskiego oraz jednocześnie nadaje sygnały dźwiękowe o zmienionym tonie i równocześnie ma włączone światła mijania lub drogowe, wówczas powinniśmy wiedzieć, że zbliża się pojazd uprzywilejowany. Każdy uczestnik ruchu ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa przejazdu, usuwając się z drogi, a w razie potrzeby zatrzymując się. Obowiązek ten nakładają na uczestników ruchu drogowego przepisu zawarte w Prawie o Ruchu Drogowym. 

W sytuacji ratowania ludzkiego życia liczy się każda sekunda. Wiedzą o tym najlepiej służby ratownicze, które na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. Od momentu otrzymania zgłoszenia, w przeciągu kilku minut policjanci, ratownicy czy strażacy muszą  dotrzeć do osoby potrzebującej bądź miejsca zagrożenia. Jednak, aby się to udało, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, na które każdy z nas ma wpływ.

Ratownicy medyczni, policjanci czy strażacy jadąc z wykorzystaniem sygnałów świetlnych i dźwiękowych, mają specjalne prawa, które opisane są w konkretnych przepisach. Uczestnicy ruchu widząc lub słysząc śpieszących nieść pomoc funkcjonariuszy, maja obowiązek ułatwić im przejazd, bez względu na miejsce, w którym się znajdują. Muszą przy tym zachować szczególną ostrożność, nie narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo. Umożliwienie przejazdu może czasami okazać się trudne, kiedy natężenie ruchu jest duże, a otoczenie drogi, na której się znajdujemy, nie sprzyja zjechaniu np. na pobocze. Dlatego też, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, choć nie są zobowiązani do stosowania się do znaków i przepisów drogowych, gdy jadą na pilne wezwanie, zachowują szczególną rozwagę i bacznie obserwują to co się dzieje wokół nich. 

Kierowcy widząc pojazd uprzywilejowany, powinni przede wszystkim zachować spokój i bacznie obserwować drogę. Jeśli sytuacja tego wymaga, należy zwolnić, choć zdarzają się sytuacje, że konieczne jest chwilowe zwiększenie prędkości, aby utworzyć korytarz życia. Na pewno nie powinniśmy wykonywać gwałtownych manewrów, które mogą zaskoczyć kierowcę pojazdu uprzywilejowanego i zmusić go do gwałtownego hamowania bądź zmiany kierunku jazdy. Jeśli pozwoli to ułatwić przejazd karetki, wozu strażackiego bądź radiowozu powinniśmy się zatrzymać, albo zjechać na inny fragment drogi np. chodnik, pobocze. W tym przypadku kierowca nie zostanie ukarany mandatem karnym za złamanie przepisów. Jeśli jednak nie zastosuje się obowiązku ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, nie ustąpi mu pierwszeństwa bądź będzie wyprzedzał go w obszarze zabudowanym, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i w najlepszym razie otrzymać mandat karny w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych. 

Najważniejsze jest jednak to, że osoba potrzebująca pomocy może jej nie otrzymać na czas. Pamiętajmy, że tą osobą możemy być my sami bądź ktoś z osób nam najbliższych.

 

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Oleśnicy

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)