Ptasi mieszkańcy ziębickiego parku - bezpłatna publikacja!

środa, 26.10.2022 12:42 209 0

Pod takim tytułem ukazała się właśnie najnowsza publikacja Fundacji „Teraz Ziębice”. Jest to broszura będąca odpowiedzią na rosnącą popularność tzw. birdwatchingu, czyli obserwowania ptaków.

Broszura jest kontynuacją wiosennych warsztatów obserwacji ptaków, które Fundacja przeprowadziła pod koniec kwietnia 2022 r. Na jej zaproszenie do Ziębic przyjechał Michał Stanecki, łódzki przyrodnik, fotograf, obserwator ptaków, podróżnik, a także podcaster i autor bloga „Spotkania z Przyrodą” (www.michalstanecki.com). Warsztaty odbywały się w dwóch grupach wiekowych - z dziećmi oraz młodzieżą i dorosłymi. Najpierw zostali oni wprowadzeni w świat obserwacji ptaków i ich fotografowania, a następnie wyruszyli do pięknego i zabytkowego ziębickiego parku, gdzie razem poszukiwali ptasich mieszkańców. Podczas dwóch spacerów udało się zidentyfikować ok. 30 gatunków ptaków.

Fundacji „Teraz Ziębice” bardzo zależało na tym, aby obserwacje utrwalić w postaci ciekawego folderu. Stało się to możliwe dzięki grantowi Stowarzyszenia Odra-Niemen. Efektem jest kilkunastostronicowa, kolorowa broszura zawierająca opisy i fotografie ptaków, które można spotkać w ziębickim parku. Jest w niej również garść wskazówek dotyczących obserwacji ptaków dla początkujących “ptasiarzy”.

Broszurę można otrzymać nieodpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej w Ziębicach oraz ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, a także w Punkcie Informacji Turystycznej w Strzelinie. Niebawem dotrze również do innych, licznie odwiedzanych przez turystów miejsc w regionie.

Mamy nadzieję, że ta publikacja rozbudzi zainteresowanie ornitologią i przyrodą w ogóle, a także przyciągnie do ziębickiego parku amatorów spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, w tym także turystów.

Zadanie „Ptasi mieszkańcy ziębickiego parku” współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Stowarzyszenia Odra-Niemen i Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Agnieszka Rzepka / Fundacja „Teraz Ziębice”

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)