komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 23 maja 2019

Iwony, Dezyderego

Robił wpłatę na 1,47 – stracił z konta 1,700 złotych. Uwaga na oszustów!

sobota, 9.3.2019 07:49 , komentarze: 2 , odsłony: 5091
kategorie artykułu:

Nowa metoda oszustwa – wysłana jest informacja poprzez wiadomości SMS o konieczności uregulowania zaległości lub niedopłaty w wysokości kilku złotych a nawet kilkunastu groszy. W treści SMSa pojawia się także odnośnik do strony internetowej, za pośrednictwem której można dokonać tej płatności. Po kliknięciu w link i dokonaniu przelewu okazuje się, że z konta osoby pokrzywdzonej pobierana została kwota nawet kilka tysięcy złotych. Apelujemy o zachowanie wszelkiej ostrożności oraz nie otwieranie dołączonych do wiadomości załączników niewiadomego pochodzenia!

- Do Ząbkowickiej Komendy Policji wpłynęło drugie już zawiadomienie w sprawie podobnego oszustwa internetowego. 21-letni mieszkaniec Ziębic poinformował, że z nieznanego numeru otrzymał wiadomość tekstową SMS z informacją o konieczności uregulowania niedopłaty wraz z odnośnikiem do strony internetowej. Po kliknięciu w otrzymany link został on przekierowany na stronę bankowości elektronicznej, za pośrednictwem której wykonał przelew na kwotę 1,47 złotego. Jak się później okazało, z konta pokrzywdzonego została pobrana zdecydowanie wyższa kwota tj. 1.700 złotych. Policjanci szczegółowo wyjaśniają obecnie okoliczności zdarzenia - informuje kom. Ilona Golec z ząbkowickiej policji. 

Jednocześnie, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości tekstowej o podobnej treści.

Pamiętajmy, żeby:
1. Nie wchodzić na stronę internetową banku za pośrednictwem linków znajdujących się w przychodzących SMSach lub mailach.
Używajmy do tego celu adresu podanego przez bank, z którym podpisaliśmy umowę o otwarcie i prowadzenia rachunku bankowego. Nie jest również wskazane wykorzystywanie mechanizmu tzw. „Zakładek” lub „adresów Ulubionych”, gdyż istnieją szkodliwe obiekty, które potrafią modyfikować zachowane tam adresy.
2. Nigdy nie używać wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony logowania banku.
Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych stron lub stron zawierających wirusy.
3. Przed zalogowaniem sprawdzić, czy połączenie z bankiem jest bezpieczne.
Adres witryny internetowej banku powinien rozpoczynać się od skrótu: "https://", a nie "http://". Brak litery "s" w skrócie "http" oznacza brak szyfrowania, czyli, że Twoje dane są transmitowane przez internet tekstem jawnym, co naraża Cię na ogromne niebezpieczeństwo.
4. Sprawdzać prawidłowość certyfikatu.
Zanim wpiszemy identyfikator bądź login i hasło sprawdźmy, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem szyfrowania. Jeżeli znajdziemy symbol kłódki, kliknijmy na niego dwa razy, aby sprawdzić, czy wyświetlony certyfikat jest ważny i czy został wydany dla Twojego banku. Jeśli certyfikat utracił ważność lub nie został wystawiony dla Twojego banku albo nie można go zweryfikować zrezygnuj z połączenia.

 

KPP w Ząbkowicach Śl.

 

 

 

 

 

Wasze komentarze

Sa kraje, w których przecinek oznacza to co w Polsce...
niedziela, 10.03.2019 15:09 autor: Aleksy
Oj
niedziela, 10.03.2019 14:04 autor: .my

poniedziałek, 20.5.2019 15:07
22
poniedziałek, 20.5.2019 09:05
4
sobota, 18.5.2019 10:19
23
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
ZGK Z?bkowice ?l.
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork