Singletrack Glacensis bliższy celu

czwartek, 18.2.2016 12:11 2401 0

W bystrzyckim ratuszu na spotkaniu roboczym 17 bm. zebrali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt pn. Singletrack Glacensis. Przypomnijmy, że jest to przedsięwzięcie, które wiosną ubiegłego roku zrodziło się w Bardzie. Dotyczy powiązania ze sobą siecią ścieżek rowerowych gmin z obszaru ziemi kłodzkiej. Dzięki nim za jednym kursem możliwe będzie np. pokonanie atrakcyjnej trasy z Barda do Stronia Śląskiego czy ze Złotego Stoku do Spalonej z pominięciem bardzo ruchliwych dróg. Ta sieć zostanie zintegrowana z identyczną, która jest w trakcie tworzenia po czeskiej stronie na terenach pogranicza kłodzkiego.

W ten projekt tras rowerowych zaangażowało się osiem naszych gmin, tj. Stronie Śląskie, Lądek Zdrój, Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Złoty Stok, Bardo i Kłodzko oraz miasto Kłodzko, a także miasta Choczen i Moravska Trzebova oraz Region Orlicko-Trzebovsko z Czech.

Podczas debaty w Bystrzycy Kłodzkiej, odbywającej się z udziałem przedstawicieli samorządów lokalnych i nadleśnictw, uzgadniano zasady współpracy w zakresie wynajmowania przez Gminy obszarów leśnych dla celów turystyki rowerowej. To istotny element w eksploatowaniu przyszłych tras, które – jak podkreśliła wiceburmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Beata Hucaluk-Szpanier – muszą zapewnić maksymalne bezpieczeństwo rowerzystom z nich korzystającym.

Koordynator projektu Marek Janikowski nie ukrywa, że ten projekt w znaczący sposób przyczyni się do większego wypromowania obszaru nim objętego. Z roku na rok widoczny jest wzrost rodzimej turystyki rowerowej, której tym bardziej należy wyjść naprzeciw. W gminie bystrzyckiej w ramach Singletracku Glacensis znajdzie się około 44 km ścieżek rowerowych. Ich testowanie zacznie się już podczas najbliższego letniego sezonu turystycznego.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)