Służby monitorują sytuację na Nysie Kłodzkiej na odcinku Bardo - Przyłęk. Poziom wody bliski stanu alarmowego

wtorek, 9.2.2021 17:02 4188 3

Zarówno gmina Bardo, jak i służby wojewódzkie oraz Wody Polskie monitorują sytuację na Nysie Kłodzkiej. Z powodu niskich temperatur doszło tam do zatoru śryżowego. 

Widok na Nysę Kłodzką w rejonie miejscowości Przyłęk. Fot. Wody Polskie

 

Przypomnijmy, że już w poniedziałek 8 lutego IMGW wydało ostrzeżenie związane ze zjawiskami lodowymi na rzece Nysa Kłodzka w rejonie Barda, które mogą powodować wezbranie wód. 

-  W związku z niskimi temperaturami oraz związanym z tą sytuacją rozwojem zjawisk lodowych, na Nysie Kłodzkiej w profilu Bardo potwierdzono zator śryżowy. W zależności od dalszego rozwoju sytuacji meteorologicznej stany wody będą rosły z możliwością przekroczenia stanu alarmowego

W godzinach wieczornych Nysa przekroczyła stan ostrzegawczy, a we wtorek 9 lutego rano stan alarmowy, następnie woda opadła poniżej stanu alarmowego o kilka centymetrów.

- Od wczoraj od godz. 20.00 monitorowany jest stan wody na Nysie Kłodzkiej przez OSP Bardo na odcinku od "Skałki" do ul. Skalnej. Jest to odcinek, gdzie może tworzyć się zator. Wczoraj na wizję lokalną do Barda przyjechał przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie O/Kłodzko. Ponadto, DUW Wydział Zarządzania Kryzysowego zadeklarował swoje wsparcie oraz jest informowany o sytuacji na bieżąco przez Powiatowe Zarządzanie Kryzysowe w Ząbkowicach Śl. Mamy deklarację, iż w razie koniecznej interwencji zostanie uruchomione wojsko. Obecnie stan wody jest stabilny i na godz. 15.00 wynosił 247 cm. Jest to poniżej stanu alarmowego, który wynosi 250 cm - informuje gmina Bardo.

Także Wody Polskie wydały komunikat dotyczący sytuacji na odcinku Nysy Kłodzkiej między Bardem i Przyłękiem,  gdzie występuje cofka śryżowa z odłamkami lodu. 

- W związku z niskimi temperaturami oraz występującymi zjawiskami lodowymi na Nysie Kłodzkiej we wsi Przyłęk koło Barda, możliwe jest lokalne pojawienie się zatoru na rzece. W zależności od dalszej sytuacji meteorologicznej Wody Polskie w porozumieniu ze służbami terenowymi będą podejmować natychmiastowe działania związane z ograniczaniem ewentualnych negatywnych skutków zjawiska - informuje Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.

 - W dniu 08.02.2021 r. na rzece Nysie Kłodzkiej na jazie w m. Przyłęk uformowała się cofka ze śryżu z odłamkami lodu na odcinku około 700 m tj. od jazu w Przyłęku do około 200 powyżej wodowskazu w Bardzie. Na wskazany odcinku woda płynie pod lodem, co nie stanowi zagrożenia dla terenów przyległych. Nasze służby w terenie są w stałym kontakcie ze służbami z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bardzie - dodaje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

jan wtorek, 09.02.2021 23:27
Śluza w Przyłęk do likwidacji jak pokazuje sytuacja...
autor wtorek, 09.02.2021 18:51
niech ta duża woda zrobi wreszcie porządek z tą żwirownią...
wtorek, 09.02.2021 18:19
Łopaty,kilofy w ruch