komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

Śmigłowiec Black Hawk w akcji. Ćwiczenia w polanickim szpitalu [Foto, Wideo]

piątek, 25.10.2019 15:36 , komentarze: 1 , odsłony: 2400
kategorie artykułu:

W Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju zorganizowane zostały ćwiczenia z udziałem śmigłowca typu Black Hawk. W działaniach wzięli udział funkcjonariusze służb  kontrterrorystycznych z Polski, Czech oraz Słowacji, a teren zabezpieczali policjanci i strażacy z Polanicy-Zdroju oraz Kłodzka. 

- Organizatorem ćwiczeń jest Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji we Wrocławiu we współpracy z Centralnym Oddziałem Kontrterrorystycznym Policji z Warszawy. W ćwiczeniach wzięli udział także funkcjonariusze innych pododdziałów kontrterrorystycznych z terenu całego kraju oraz koledzy z Czech i Słowacji.  Scenariusz zakładał działanie przy negocjacjach służb z zamachowcami. W tym przypadku doszło do detonacji ładunku i mamy rannych negocjatorów oraz funkcjonariuszy zabezpieczających miejsce działań. Sytuacja, według scenariusza, odbywała się na terenie Wrocławia. Kolejno do działań wykorzystany został śmigłowiec typu Black Hawk będący na wyposażeniu Komendy Głównej Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Policji, który przetransportował rannych do szpitala w Polanicy-Zdroju - mówi nadkom. Krzysztof Sowiński, zastępca Centralnego Oddziału Kontrterrorystycznego Policji BOA. 

Black Hawk dotarł do polanickiego szpitala w ciągu 20 minut, a na jego pokładzie, zgodnie ze scenariuszem, znajdowały się trzy, ciężko ranne osoby.

- Idea tego ćwiczenia na naszym lądowisku wynika z tego, że jesteśmy szpitalem, który jest na drodze międzynarodowej Wrocław- Praga. Tą drogą przejeżdża wiele pojazdów i jest wiele zdarzeń drogowych. Pomyśleliśmy o tym, aby nawiązać  współpracę z Komendą Główną Policji i żeby przeprowadzić ćwiczenie z udziałem śmigłowca Black Hawk. Takie ćwiczenie odbyło się u nas także dlatego, że posiadamy jedyne lądowisko, które jest czynne 24 godziny na dobę, z bardzo nowoczesną nawigacją satelitarną. Chcieliśmy również pokazać, że jeśli chodzi o ratowanie zdrowia i życia ludzkiego to mogą w tym brać udział nie tylko śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale też innych służb działających w kraju, wojska, policji itd. Dzisiejsze ćwiczenia pokazały, że nasze służby medyczne świetnie sobie poradziły z trzema, ciężko rannymi pacjentami. Śmigłowiec, który przywiózł ich tutaj, nie posadowił się na lądowisku ze względu na swoje gabaryty, ale przyziemił, a ciężko ranni zostali sprowadzeni i błyskawicznie przewiezieni na Szpitalny Oddział Ratunkowy - mówi Renata Jażdż-Zaleska, prezes Zarządu SCM w Polanicy-Zdroju.

Po przetransportowaniu rannych śmigłowiec Black Hawk wylądował na boisku na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Polanicy-Zdroju, gdzie odbyło się także podsumowanie działań. 

- Tego typu ćwiczenia mają przygotować funkcjonariuszy służby kontrterrorystycznej do działań w sytuacjach ekstremalnych, jakimi są właśnie działania kontrterrorystyczne. Pozwalają one także na dopracowanie w najmniejszych szczegółach zasad współpracy pomiędzy pododdziałami z terenu kraju oraz na podniesienie ich zdolności i umiejętności w zakresie medycyny taktycznej - wyjaśnia nadkom. Krzysztof Sowiński. 

 

 

Wasze komentarze

Te takie ciemne to nasze?
piątek, 25.10.2019 16:10 autor:
piątek, 16.10.2020 13:45
piątek, 16.10.2020 13:34
piątek, 16.10.2020 13:32
piątek, 16.10.2020 09:25
czwartek, 15.10.2020 11:12
wtorek, 13.10.2020 10:03
poniedziałek, 12.10.2020 08:03
czwartek, 8.10.2020 11:23
2
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele