komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

SP2 w Kamieńcu: Poznajemy historię naszej małej Ojczyzny

czwartek, 5.12.2019 11:14 , komentarze: 0 , odsłony: 1631
kategorie artykułu:

27 listopada uczniowie z klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Kamieńcu Ząbkowickim wybrali się do Archiwum Państwowego i Muzeum Cysterskiego, które znajduje się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim.
Pojechaliśmy busem pod opieką pań: Alicji Nowakowskiej i Elwiry Juszczak. Na początku udaliśmy się do Archiwum Państwowego, w którym powitał nas pan dr Bartosz Grygorcewicz. Pokazał nam ciekawą prezentację o zbiorach tej instytucji. 
Dowiedzieliśmy się jak dzisiaj są przechowywane dokumenty, jak wyglądały archiwa w poprzednich latach. Mieliśmy okazję zobaczyć dawne zdjęcie naszej szkoły znajdujące się w zasobach. Zainteresowały nas mapy, książki, dokumenty, a nawet pieczęcie z laku. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób żyli i pracowali zakonnicy/cystersi. Zostały zaprezentowane również jedne z najstarszych egzemplarzy dokumentów i map, jakie są przechowywane w oddziale archiwum.

Po prezentacji wybraliśmy się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie już czekał na nas Dziekan ksiądz Wojciech Dąbrowski.

Oprowadził nas po pięknym okazałym kościele. Dowiedzieliśmy się, że był przebudowany w stylu barokowym. Ksiądz w bardzo ciekawy sposób opowiedział o przepięknym drewnianym ołtarzu,najwyższym w Polsce, pokazał nam ogromne obrazy,niezwykłe rzeźby, stalle. Naszą uwagę zwróciła też niedawno odrestaurowana barokowa ambona.
Następnie po schodach weszliśmy do Muzeum Cysterskiego. Mogliśmy tam podziwiać przeróżne lichtarze, dokumenty, księgi liturgiczne, piękne ręcznie haftowane ornaty, wyszywane złotą nicią stuły. Zobaczyliśmy również oryginalne, piękne habity cysterskie oraz wspaniałe szaty liturgiczne. Na koniec otrzymaliśmy od księdza pamiątkowe obrazki.
Cała wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno jeszcze tam wrócimy. Uświadomiliśmy sobie, że lokalna historia kościoła, opactwa cystersów jest naprawdę ciekawa i warta ciągłego odkrywania.

       Dziękujemy Dyrekcji Archiwum Państwowego i Dziekanowi księdzu Wojciechowi Dąbrowskiemu za serdeczne przyjęcie i pokazanie nam zabytków naszej małej ojczyzny.

 

                                                                               W imieniu klasy V a - Martyna Roicka

                                                                                   pod  opieką pani Alicji Nowakowskiej

 

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 4 godz temu
środa, 23.9.2020 13:08
1
wtorek, 22.9.2020 12:06
poniedziałek, 21.9.2020 11:43
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec