Srebrna sukienka ozdobi obraz Matki Boskiej w świdnickiej katedrze

środa, 8.10.2014 14:36 3510 0

W latach 60. została zrabowana, po ponad 40 latach biskup Ignacy Dec postanowił przywrócić Matce Boskiej uzdrawiającej srebrną, pozłacaną sukienkę. Zadania podejmie się znany złotnikMariusz Drapikowski, twórca sztuki sakralnej, autor m.in. bursztynowo-brylantowej Sukienki Zawierzenia do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Gotyckie dzieło przedstawiającą Maryję, zwane „Maria in sole", czyli Maryja w słońcu, zdobi ścianę jednej z bocznych kaplic katedry, gdzie mieści się Chór Mieszczan. Tytuł pochodzi od promienistej poświaty, która otacza postać Matki Bożej. Ponadto postać Matki Boskiej stoi na księżycu. Obraz został namalowany między 1460 a 1470, a kult związany z obrazem rozpoczął się mniej więcej w połowie XVI w. Jak podają źródła, dzięki "Maria in sole" w r. 1675 cudownie uleczonych zostało kilkoro ludzi: umierający już człowiek, dziecko opuszczone przez ziemskich lekarzy, chłopiec i pewna kobieta, a także w późniejszym okresie -  jezuita Franciszek Paravicinus, nauczyciel w świdnickim gimnazjum jezuickim. Cuda trwały nadal, a przy obrazie zaczęto wieszać wota i dary. Jednym z nich była srebrna sukienka, poprzetykana trzystoma czeskimi sztucznymi klejnotami, ufundowana przez wdowę po staroście krajowym księstwa świdnicko - jaworskiego, hrabinę Sinzendorf z domu Kinsky*. W 1969 r. srebrną sukienką zrabowano. Po ponad 40 latach w referacie sztuki Świdnickiej Kurii Biskupiej przy zgodzie i udziale proboszcza katedry ks. prał. Piotra Śliwki zapadła decyzja o wykonaniu nowej sukienki.

- Celem jest odnowienie kultu łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Opiekunki Chorych, który od stuleci zdobi świdnicką katedrę - wyjaśnia ks. Sławomir Marek, p.o. rzecznika Diecezji Świdnickiej.

Zrobione zostały już pomiary, a samo wykonanie potrwa około roku. Dokładne koszty nie są jeszcze znane - wszystko zależy od tego jakiego i ile materiału zużyje artysta. Stąd apel biskupa o obrączki itd na ten cel.

Apel o wsparcie fundacji sukni dla Matki Bożej Świdnickiej

Korzystając z okazji, chciałbym także poinformować Was, drodzy diecezjanie, o podjętych przez nas staraniach, by w niedalekiej przyszłości dokonać w naszej katedrze koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej. Wizerunek Pani Świdnickiej cieszy się czcią i kultem od stuleci. Także obecnie wielu wiernych nawiedzających katedrę, zatrzymuje się w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej na chwilę modlitwy. Już pod koniec XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę. Obecnie nową suknię dla Matki Bożej przygotowuje p. Mariusz Drapikowski, znany artysta, który wykonał m. in. suknię dla Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W związku z tymi pracami zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy chcieliby przekazać biżuterię, złoto lub srebro na nową suknię dla Matki Bożej, o kontakt z duszpasterstwem katedralnym. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku Ojciec św. Franciszek będzie mógł poświęcić wykonaną suknię dla naszej Świdnickiej Pani.  

Biskup Ignacy Dec

 

Marlena Mech,

* źródło: http://www.katedra.swidnica.pl/matka-boza-swidnicka

Dodaj komentarz

Komentarze (0)