Statystyki zachorowań na krztusiec

piątek, 26.7.2024 13:40 168 0

Krztusiec, zwany również kokluszem, to ostra choroba wywoływana przez pałeczkę krztuśca (Bortedella pertussis), atakuje płuca i drogi oddechowe. Rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową. Typowym objawem choroby u niemowląt jest napadowy, szczekający kaszel z wydzielaniem lepkiej wydzieliny, natomiast u dorosłych przewlekły kaszel. Napady kaszlu mogą utrzymać się nawet 2-3 miesiące. Krztusiec może prowadzić do uszkodzenia płuc, uszkodzenia mózgu, niedowładów, uszkodzenia nerwów czaszkowych i prowadzić do trwałego kalectwa. Na wystąpienie powikłań szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci.

Chory jest najbardziej zakaźny w okresie nieżytowym i przez 2-3 tygodnie od początku pojawienia się okresu kaszlu napadowego -później zakaźność stopniowo spada.

Wykres 7. Zachorowania na krztusiec. (Źródło: Opracowanie własne na podstawie: PZH, Meldunki o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażenia i zatrucia w Polsce- lata 2010-2024)

Zapobiegać krztuścowi można poprzez przecięcie dróg szerzenia, wietrzenie pomieszczeń, prowadzenie dezynfekcji w środowisku chorego, izolacja niemowląt od osób u których występuje podejrzenie krztuśca, a przed wszystkim uzupełnienie szczepień ochronnych. W przypadku styczności z krztuścem dzieci w wieku poniżej 3 roku życia, które nie były szczepione lub nie otrzymały pełnego cyklu szczepień, ważne jest jak najszybsze ich doszczepienie

Według kalendarza szczepień ochronnych szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi powinny zostać podane dzieciom:  w 2, 3-4, 5-6 miesiącu życia, między 16 a 18 miesiącem życia, następnie szczepienia przypominające w 6 i 14  roku życia. Dodatkowo ostatnie szczepienie już jedynie przeciwko błonicy i tężcowi powinno być przeprowadzone w 19 roku życia.

Czas ochrony po zaszczepieniu dzieci szczepionką pełnokomórkową wynosi ok. 10-12 lat, a szczepionką bezkomórkową ok. 5 lat. Badania wykazały, że odporność poszczepienna na krztusiec od podania ostatniej dawki zmniejsza się z upływem czasu, dlatego konieczne są dawki przypominające.

Z tego powodu Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października w sprawie Programu szczepień ochronnych na rok 2024 roku zawiera zalecenie przeprowadzania szczepień przypominających u osób dorosłych co 10 lat.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)