Świat za kolorowym szkłem – witraże i obrazy ziębickiej artystki

środa, 5.10.2022 12:31 625 0

Danuta Wierzbicka-Bara jest mieszkanką Ziębic od 2009n roku. To tutaj stworzyła Autorską Pracownię Witrażu i Malarstwa, gdzie zajmuje się projektowaniem, tworzeniem i renowacją witraży techniką Tiffany'ego, a także malarstwem sztalugowym obrazów olejnych oraz malarstwem na szkle.

- Tworzeniem witraży zajmuję się od 2002roku, malarstwem od szkoły podstawowej. Już wtedy malowałam obrazy olejne na płótnie i wygrywałam główne nagrody w licznych konkursach. Pierwsze prace brały udział w zbiorczych wystawach w Muzeum Ślężańskim w Sobótce – pamiętam, że zajęłam wtedy 2 miejsce będąc chyba 12-letnią dziewczynką. Organizowane były w tych czasach Targi Sobótkowe, gdzie liczne wystawy plenerowe dały mi możliwość pokazania prac nie tylko mieszkańcom, ale również przyjezdnym – mówi Danuta Wierzbicka-Bara.

Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, ale i w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Jednak malarstwo i witraże, to tylko jedno z zajęć pani Danuty. Była również nauczycielką plastyki w różnych szkołach, począwszy od podstawówki, a na Uniwersytecie Trzeciego Wieku kończąc. Prowadziła także Warsztaty Witrażu i Malarstwa w swojej ziębickiej pracowni.

Danuta Wierzbicka-Bara tworzy najczęściej na zamówienie.

- W pierwszej kolejności robię autorski projekt, inspirację czerpię ze świata natury. Następnie wycinam szkło, szlifuję je i owijam taśmą, a następnie lutuję na gorąco cyną. Prace powstają w techniką Tiffany'ego. Renowacja również. Jeśli chodzi o malarstwo umieszczam gotowe płótno na blejtramie i maluję artystyczną farbą olejną, rzadziej akrylową. Każdy witraż jest inny od poprzedniego, zaprojektowany indywidualnie tak, aby różnił się od ostatniego nie tylko formą, ale również kolorami. Obrazy olejne mogą być podobne tematycznie, ale zawsze staram się stworzyć klimat przedstawianej sytuacji, miejsca, przedmiotu według własnego odczucia. Wszystkie prace chronione są prawem autorskim.

Prace ziębickiej artystki można oglądać w mediach społecznościowych:

 https://www.facebook.com/danutawierzbickabarawitraze    https://www.facebook.com/witrazeziebice

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)