Tarasy Pałacu Marianny Orańskiej odzyskają blask i znów będą zachwycały! Prace już ruszyły

czwartek, 19.5.2022 12:24 2773 3

Milionowe środki przyznane gminie Kamieniec Ząbkowicki z tzw. funduszy norweskich na projekt “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” mają przywrócić piękno ogrodów i tarasów założenia pałacowego. O rozpoczynających się pracach, celach projektu i planowanych efektach mówiono podczas specjalnej konferencji prasowej.

Podczas konferencji podkreślano, że realizacja projektu “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” umożliwi wprowadzenie nowej oferty kulturalnej, skierowanej zarówno do osób odwiedzających Pałac Marianny Orańskiej (turystów), jak i mieszkańców gminy oraz okolic. Docelowo pałac z ogrodami i czytelnią wewnątrz, szczególnie w ciepłej porze roku będzie stanowił centrum życia lokalnej społeczności. Odrestaurowane powierzchnie ogrodów i krużganków pałacowych będą przyciągać turystów, ale przede wszystkim na nowo tętnić życiem. Zamysłem jest, aby goście spędzali w pałacu coraz więcej czasu i chętnie powracali.

- Zadania, które zostaną wykonane w ramach funduszy norweskich, skupiają się na możliwości odtworzenia piękna wokół pałacu. Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek, aby te wszystkie wartości, dobra materialne i kulturowe, przekazać następnym pokoleniom przynajmniej w stanie niepogorszonym. Wierzę, że uda się dokonać pełniej rewitalizacji założenia pałacowo-parkowego, co będzie sprzyjało rozwojowi naszego samorządu, rozwojowi turystyki i promocji tego miejsca – mówił burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, Marcin Czerniec, dodając, że jeszcze w tym roku spodziewa się także pozytywnych informacji w sprawie nadania kompleksowi pałacowo-parkowemu statusu Pomnika Historii.

W ramach programu kulturowo-edukacyjnego planowane są szeroko zakrojone działania edukacyjne wykorzystujące najnowocześniejsze trendy i technologie (wykłady, prelekcje) przybliżające postać Marianny, jej wkład w rozwój lokalnego przemysłu i gospodarki, ale także kultury i sztuki.

Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, które w znacznym stopniu ograniczają osobom niepełnosprawnym, jak również rodzinom z małymi dziećmi możliwość korzystania z oferty kulturalno-edukacyjnej kompleksu. Zastosowane zostaną nowoczesne systemy oprowadzania, w tym z wykorzystaniem audio przewodników.  

- Celem projektu jest zwiększenie wykorzystania potencjału zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej i jego walorów, poprzez optymalizację form zwiedzania oraz wykreowanie spójnej kompleksowej oferty będącej ciekawą formą spędzania czasu wolnego dla mieszkańców regionu i turystów. – mówił Andrzej Domański, prezes zarządu Inveni, która zarządza projektem - Park Kulturowy „Wzgórze Zamkowe, Dolina Budzówki i Nysy Kłodzkiej” ma szansę stać się miejscem edukacji kulturalnej, ale i wypoczynku weekendowego dla turystów z Dolnego Śląska, jak i z innych regionów –dodawał.

Wartość projektu: ma wynieść 27 mln zł, z czego dotacja EOG (funduszy norweskich) 15 mln zł.

Zakres projektu to:

  • zmiana aranżacji przestrzeni parteru pałacu: wystawy, warsztaty, miejsce spotkań społeczności,
  • nowe formy i ścieżki zwiedzania pałacu, ogrodów i parku,
  • rewitalizacja tarasów ogrodowych: rzeźby, fontanny, pergole,
  • nasadzenia w ogrodach pałacowych (krzewy, pnącza, rabaty różane),
  • nowa dopasowana do potrzeb mieszkańców oraz turystów oferta kulturalna i edukacyjna.

Zakres inwestycji obejmuje w szczególności:

  • remont i odtworzenie konstrukcji tarasów ogrodowych oraz korytarzy znajdujących się pod nimi,
  • prace związane z małą architekturą ogrodową i parkową,
  • infrastruktura towarzysząca, parkowa historyczna komunikacja wewnętrzna – trakty, architektura parkowa,
  • odtworzenie historycznej iluminacji traktów komunikacyjnych i małej architektury,
  • szata roślinna ogrodów tarasowych – nasadzenia na ogrodach tarasowych,
  • działania konserwatorskie w obszarze malowideł krużgankowych traktu środkowego krużganków i strefy wejściowej pałacu,
  • zakup sprzętu, wyposażenia i niezbędnych aplikacji.

- Gdy zakończono budowę pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim takim historycznym domknięciem całości projektu było odsłonięcie wielkiego postumentu bogini zwycięstwa Nike, ustawionego w górnej części założenia pałacowego. Ta symboliczna statua dzięki projektowi norweskiemu do 2024 roku powinna stanąć na swoim historycznym miejscu. Projekt norweski zakłada odrestaurowanie dwóch najwyższych tarasów, natomiast pozostałe aż do ostatniego dolnego będą restaurowane w ramach projektu finansowanego z Polskiego Ładu. Przy realizacji tego przedsięwzięcia gmina Kamieniec Ząbkowicki będzie skupiała się na odtworzeniu wszystkich, podkreślam wszystkich, detali, które istniały historycznie: zarówno rzeźby, postumenty, fontanny, misy, wszystkie elementy małej architektury – zapewniał burmistrz Marcin Czerniec.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Walec niedziela, 22.05.2022 11:30
A to z plyt gk bedzie
Mieszkaniec czwartek, 19.05.2022 22:56
A kto te tarasy robi jak mozna wiedzieć...
Ar piątek, 20.05.2022 13:14
Arko