Teatr Współczesny we Wrocławiu: najbliższe spektakle

środa, 27.11.2024 20:39 229 0

"UWOLNIENIE"
Spektakl rekomendowany od lat 16.
Zenon Fajfer
Czas trwania: 75 min [bez przerwy]
Data prapremiery: 28 października 2023
Scena: Duża Scena

W tym spektaklu akcja nietypowo rozpoczyna się na widowni. W narastającym oczekiwaniu na sceniczną akcję z widowni wyłaniają się poszczególne osoby dramatu: wygadany inteligent, zachowawcza urzędniczka, nerwowy awanturnik, matka karmiąca, nieznośny nastolatek i inne postaci. Na widowni robi się śmiesznie i groźnie. Akcja powoli przenosi się na scenę, a bohaterowie muszą skonfrontować się z niepokojącą kurtyną. „Jest tam kto? Za tą głuchą, zimną kotarą? Aż ciarki przechodzą... Całe życie może człowiek przeżyć i nie zadać tak głębokiego pytania". Uwolnienie Zenona Fajfera w reż. Kuby Kowalskiego już 30 listopada i 1 grudnia oraz  29 i 30 stycznia na Dużej Scenie WTW. 

KONGRES FUTUROLOGICZNY
Stanisław Lem
Czas trwania: 90 min [bez przerwy]
Data premiery: 11 czerwca 2021
Scena: Duża Scena

Optymistyczna wizja przyszłości, inspirowana psychodeliczną i dowcipną książką Stanisława Lema. Twórcy spektaklu, Agnieszka Jakimiak oraz Mateusz Atman, wzięli naukę w nawias i rzucili się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość jest dla nich historią do opowiedzenia, a alternatywne wizje potencjalnych światów są przestrzenią kłębiących się możliwości i niemożliwego. Kongres futurologiczny jest ćwiczeniem dla wyobraźni, którego twórcy z przymrużeniem oka spoglądają w otchłań przyszłości.

"WYSKUBKI"
wg Tadeusza Różewicza
Czas trwania: 90 min [bez przerwy]
Data premiery 3 czerwca 2022
Scena: na Strychu

 

Wraz z bohaterami wsi centralnej Polski przechodzimy przez cały rok obrzędowy, jego opis pochodzi ze wspomnień matki Różewicza (z tomu Matka odchodzi). Podążając za kalendarzem, poznajemy barwne postaci, ich zwyczaje, troski i radości. Ludowe zwyczaje i obrzędy stają się kontekstem do wierszy Tadeusza Różewicza, pozwalają wydobyć ich nieoczywiste związki z kulturą ludową. Widzowie w naturalny sposób stają się autonomiczną częścią spektaklu, budując z aktorami prawdziwą wspólnotę. Wyskubki to wypełniony muzyką, śpiewem, refleksją i zabawą krzepiący spektakl, który przypomina, jak szukać harmonii z otaczającym światem. 

 

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

"CZEKAJĄC NA BARBARZYŃCÓW"
Do warownego miasta na peryferiach nieokreślonego historycznie i geograficznie Imperium przybywa z inspekcją oficer tajnej policji. Pojawiają się informacje o rosnącej agresji hord barbarzyńców, które zagrażają bezpieczeństwu Imperium. Starzejący się sędzia, który na dalekiej placówce uczciwie pracuje dla państwa, wierząc, że może czynić to w zgodzie z własnym sumieniem, staje się świadkiem zbrodni w imię politycznych interesów.
Premiera spektaklu „Czekając na barbarzyńców" na podstawie powieści noblisty Johna Maxwella Coetzee już 14 grudnia na Scenie na Strychu WTW. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu będzie Marek Fiedor.

"WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA"
Tekst Jiříego Havelki „Wspólnota mieszkaniowa" powstał w oparciu o jego osobiste doświadczenia i notatki jako lokatora praskiej kamienicy i wydaje się niezwykle zabawny, dopóki nie uświadomimy sobie jak bardzo jest prawdziwy. Punktem wyjścia jest zebranie, na którym zapaść mają kluczowe decyzje co do rozliczeń zużycia wody, prac renowacyjnych i sprzedaży strychu. Szybko jednak okazuje się, że rozbieżne punkty widzenia lokatorów blokują podjęcie najprostszych decyzji, atmosfera z każdą chwilą gęstnieje, a z zebrania wyłania się groteskowy przekrój współczesnego społeczeństwa, trawionego kompleksami, uprzedzeniami i stereotypowym myśleniem.
Premiera spektaklu „Wspólnota mieszkaniowa" w reż. Leny Frankiewicz 22 lutego 2025 roku na Dużej Scenie WTW.

"UN-PACKING"

Rok 2029. Pochodząca z Podlasia lewicowa kandydatka do Europarlamentu zaprasza do swojego domu uchodźców ze Wschodu, aby wsparli ją w kampanii. Kiedy media ujawniają niewygodne fakty z historii jej rodziny, polityczka postanawia z pomocą migrantów dotrzeć do prawdy. To, czego się dowie, na zawsze zmieni jej życie. Czy w dzisiejszym polskim teatrze jest miejsce na głosy, które nie należą do liberalno-lewicowej frakcji? Na niewygodne poglądy i niepoprawne politycznie perspektywy? Na inne języki i inne narracje historyczne? Kiedy liberalne odpowiedzi na kryzys uchodźczy się kompromitują, nasi bohaterowie sięgają po radykalne rozwiązania i pomysły. Jaka Polska i jaka Europa rysuje się na końcu tej drogi? Projekt „Un-packing" w reż. Katarzyny Kalwat jest rozwojowy i być może dołączy do współprodukcji jeszcze inny partnerski teatr. Prapremiera 24 maja 2025 roku.

Fot. Natalia Kabanow

KONKURS DRAMATURGICZNY STREFY KONTAKTU

W lutym 2025 roku nastąpi ogłoszenie werdyktu jury VI Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU i odbędzie się gala wręczenia nagród. W ciągu 8 lat istnienia Konkursu ze sztuk napisanych na jego 5 edycji zrealizowano 27 premier – 12 w WTW, 11 w innych polskich teatrach i 4 w Teatrotece WFDiF. Działalność dramaturgiczna Wrocławskiego Teatru Współczesnego została doceniona – Komisja Artystyczna 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej przyznała WTW nagrodę główną w wysokości 80 tys. za „konsekwentne inwestowanie w polską dramaturgię, w tym organizowany od ośmiu lat konkurs dramaturgiczny STREFY KONTAKTU, a także staranne wprowadzanie nagrodzonych tekstów do repertuaru".

Dodaj komentarz

Komentarze (0)