komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 11 maja 2021

Igi, Miry

Tony śmieci przy drogach i w lasach [foto]

wtorek, 4.5.2021 19:40 , komentarze: 25 , odsłony: 4373
kategorie artykułu:

W lasach i przy drogach powiatu ząbkowickiego po zimie zalegają tony śmieci i odpadów wyrzucanych tam oczywiście nielegalnie. Koszt ich wywiezienia i utylizacji to dziesiątki tysięcy złotych, na który wszyscy się składamy.

 

Podczas wiosennych spacerów, wycieczek rowerowych czy po prostu jazdy samochodem, coraz częściej w lasach i przydrożnych rowach czy polanach napotkać można hałdy śmieci i odpadów. Mimo wielu kampanii społecznych i wysokich kar, problem z roku na rok narasta. Niektórzy nadal uważają wyrzucanie "problematycznych" śmieci do lasu czy rowu za najprostszy i najtańszy sposób pozbycia się odpadów. 

Do rowów i lasów najczęściej wyrzuca się stare opony, części samochodowe, czy pozostałości budowlane po remontach, co świetnie obrazują zdjęcia w naszej galerii przedstawiające tony śmieci zebrane podczas pozimowego sprzątania przy drogach powiatowych i wojewódzkich w powiecie ząbkowickim. A to tylko część zalegających tam odpadów. 

O katastrofalnym wpływie "podrzucania" tego typu śmieci do lasów i rowów nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Warto jednak zwrócić uwagę, że oprócz aspektu ekologicznego, jakiejś elementarnej odpowiedzialności za swoje otoczenie, takie zachowanie generuje potężne koszty, liczone w dziesiątkach tysięcy złotych, na które składamy się wszyscy. Takie odpady wyrzucane są w miejsca, które mogą się wydawać "niczyje", ale nic bardziej mylnego - te miejsca są publiczne, a za wywiezienie i utylizacja śmieci, płaci zarządca drogi, lasu, czy danego terenu. Są to pieniądze publiczne, pochodzące m.in. z podatków mieszkańców. Środki te mogłyby być przekazane na inwestycje lub naprawy.

Ostatnio celnie podsumowała to gmina Złoty Stok, która zmuszona była usuwać odpady przy drogach w Chwalisławiu i Laskach. 

Jeżeli zobaczycie, że ktoś bezprawnie zaśmieca teren gminy m.in. w lasach, polach, zareagujcie. Zapiszcie numer rejestracyjny samochodu lub zróbcie zdjęcie telefonem i poinformujcie o zdarzeniu policje lub urząd. W ostatnim czasie na nasze zlecenie usunięto odpady z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania - odpady, które wyrzucone zostały przy drodze transportu rolnego w Chwalisławiu i w Laskach. Koszt usunięcia i zagospodarowania odpadów to kwota ponad 4.7 tys. zł., która uszczupliła budżet gminy a obciążyła zatem wszystkich Mieszkańców, a te pieniądze można było przeznaczyć na inne cele służące Wam, Mieszkańcom jak chociażby zakup ławki czy wiaty przystankowej - apelowano do mieszkańców. 

 

Nielegalne składowanie śmieci jest karalne, a można je zgłaszać policji także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Pamiętajmy, że elektrośmieci, odpady wielkogabarytowe są odbierane z naszych posesji podczas specjalnych zbiórek, które są organizowane w każdej miejscowości przynajmniej raz na pół roku. Można także śmieci te dostarczyć samemu do odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania PSZOK-u. Ponadto wszelkie odpady wytwarzane podczas remontów i prac budowlanych powinny być umieszczane w specjalnych kontenerach, które można odpłatnie zamówić w zakładzie komunalnym. 

 

Wasze komentarze

https://www.youtube.com/watch?v=JzzLLAuR
CTw
środa, 05.05.2021 10:30 autor: Tomasz
Dziady i brudasy, karać wysokimi mandatami.
środa, 05.05.2021 07:24 autor:
Surowo karać brudasów.
wtorek, 04.05.2021 19:59 autor: eny
wczoraj, 15 godz temu
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów