komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny


Tydzień polsko-austriacki w gminie Ziębice

środa, 12.6.2019 08:47 , komentarze: 0 , odsłony: 786
kategorie artykułu:

W dniach od 13 maja do 17 maja przebywała w Ziębicach na zaproszenie burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza grupa uczniów ze szkoły z w Ebreichsdorf (Austria). Należy podkreślić, że wymiana między szkołami trwa już wiele lat i w dalszym ciągu stanowi najjaśniejszy punkt współpracy  między miastami partnerskimi – Ziębice i Ebreichsdorf.  W tym roku gościła u nas grupa 38 uczniów wraz z 4 opiekunami. Naszą gminę odwiedziła jednocześnie 6-osobowa delegacja gminy Ebreichsdorf z Sylvią Benig-Hamberger – dyrektor szkoły i honorowym mieszkańcem Ziębic, Annemarie Bauer – honorowym mieszkańcem Ziębic oraz Marią Sordje, Geraldem Valenta i Josefem Bertalam – radnymi Rady Miejskiej w Ebreichsdorf.

Bogaty program pobytu przygotowało Gminne Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach we współpracy z Wydziałem Funduszy Zewnętrznych, Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Ziębicach oraz z placówkami oświatowymi z gminy Ziębice – Zespołem Szkół Samorządowych w Henrykowie, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, Szkołą Podstawową nr 2  w Ziębicach oraz Szkołą Podstawową nr 4 w Ziębicach.

Celem głównym tygodniowego pobytu uczniów z Austrii było zarówno nawiązanie przyjaźni pomiędzy młodzieżą obydwóch krajów, jak także kształtowanie umiejętności językowych dla naszej młodzieży. Dlatego też program pobytu naszych gości został ułożony w ten sposób, aby kontakty pomiędzy uczniami z Austrii i Polski  były jak najczęstsze.

Pierwsze dwa dni wizyty obejmowały wspólny pobyt młodzieży polskiej i austriackiej w Wieliczce i Krakowie. Nasi goście byli pod wrażeniem uroku kopalni soli, a także zabytków dawnej stolicy Polski. Mimo bardzo niekorzystnej aury cała grupa wyjechała we wtorek pełna niezapomnianych wrażeń z Krakowa do Ziębic.

W środę 15 maja odbyło się powitanie gości w Ratuszu Miejskim przez Burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza, oraz dyrektorów szkół, których uczniowie brali udział w wymianie. Bezpośrednio po spotkaniu nasi goście udali się do Srebrnej Góry, aby zwiedzić największą górską twierdzę w Europie. W tym dniu Srebrna Góra przywitała nas wręcz zimową temperaturą +2 stopnie Celsiusza. Mimo niesprzyjającej pogody należy podkreślić duże zainteresowanie młodzieży austriackiej historią twierdzy. Po powrocie do Ziębic i obiedzie u państwa Derkacz młodzież austriacka i polska wzięła udział we wspólnych warsztatach w Nowinach. Wspólna praca i niezapomniany urok tej małej miejscowości przyczynił się do nawiązania kolejnych znajomości pomiędzy młodzieżą obu krajów. Wieczorem natomiast odbyło się spotkanie burmistrza Ziębic i przewodniczącej Rady Miejskiej w Ziębicach z delegacją samorządowców z Ebreichsdorf. Podczas rozmów ustalono m.in. plan wspólnych przedsięwzięć na przyszłość.

 

  Czwartek zarezerwowany został zgodnie z sugestią naszych gości na Wrocław. A tam znalazły się w planie: zwiedzanie Rynku oraz na zakończenie jak zwykle oczekiwany przez młodzież czas wolny na zakupy w Alejach Bielany. Po tak atrakcyjnym dniu, w końcu w wiosennej aurze, nie można było znaleźć nikogo, kto wyraziłby niezadowolenie z wizyty w stolicy naszego województwa.Po powrocie do hotelu odbyła się wspólna dyskoteka dla  młodzieży polskiej i austriackiej, mająca na celu wzajemne poznanie uczestniczących w wymianie uczniów.

W piątek odbyły się wspólne zajęcia zorganizowane dla młodzieży obu krajów: gry miejskie przygotowane przez Ilonę Borowską – nauczycielkę ZSP w Ziębicach oraz  Dzień Sportu zorganizowany przez Jerzego Rejnowskiego – pracownika GCEiS w Ziębicach i Jerzego Koprowskiego – nauczyciela ZSP w Ziębicach i jednocześnie radnego Rady Miejskiej w Ziębicach. O godz. 13.30 nadszedł natomiast czas na pożegnanie. Po pięciodniowym pobycie młodzież z Ebreichsdorf w pełni zadowolona z wizyty w naszym mieście pożegnała się z rówieśnikami z gminy Ziębice i wyruszyła w drogę powrotną do domu.     

Jestem przekonany, że pobyt naszych przyjaciół z Austrii był bardzo udany, a szczególne podziękowania za pomoc w przygotowanie oraz organizację całego przedsięwzięcia należą się: Panu Mariuszowi Szpilarewiczowi – burmistrzowi Ziębic, Małgorzacie Domaradzkiej i Mateuszowi Geroniowi – pracownikom Urzędu Miejskiego w Ziębicach, Jarosławowi Żurawskiemu – dyrektorowi Muzeum w Ziębicach, dyrektorom szkół biorących udział w wymianie: Joannie Smętkiewicz (ZSP w Ziębicach),  Magdalenie Pałasz (Szkoła Podstawowa nr 4 w Ziębicach), Dorocie Hirkowskiej (Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach), Bogusławie Kołsut (Szkoła Podstawowa w Henrykowie), a przede wszystkim nauczycielom z gminy Ziębice bez których ta wymiana nie odbyłaby się –  Ilonie Borowskiej, Magdalenie Żurawskiej i Jerzemu Koprowskiemu (ZSP Ziębice), Monice Regner,  Agnieszce Banaś,  Agacie Przyszlakiewicz i  Grzegorzowi Łojowskiemu (Szkoła Podstawowa w Henrykowie), Aldonie Gniewczyńskiej, Januszowi Głowackiemu i Radosławowi Banaszkowi (Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach), Dorocie Karczewskiej (Szkoła Podstawowa nr 4 w Ziębicach), a także pracownikowi Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach Jerzemu Rejnowskiemu. Jeszcze raz okazało się, że współpraca pomiędzy placówkami oświatowymi w naszej gminie układa się doskonale, czego świadectwem jest ten jakże piękny, ale bardzo pracowity dla wyżej wymienionych osób, majowy polsko-austriacki tydzień współpracy.

Na koniec należą się natomiast specjalne podziękowania dla Państwa Derkacz za stworzenie grupie z Ebreichsdorf warunków zakwaterowania oraz przygotowanie posiłków na najwyższym europejskim poziomie.

 

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA WIELKĄ POMOC !!!

 

ANDRZEJ REGNER

DYREKTOR  GMINNEGO CENTRUM EDUKACJI I SPORTU

W ZIĘBICACH

 

Wasze komentarze

wczoraj, 5 godz temu
czwartek, 9.7.2020 16:27
środa, 8.7.2020 13:23
środa, 8.7.2020 09:02
wtorek, 7.7.2020 08:43
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa