Uczniowie SP nr 2 w Ziębicach na XVII Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Kamieńcu Ząbkowickim

wtorek, 28.10.2014 13:51 3378 0

Uczniowie klas IVa i Vb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Warsztaty odbyły się pod patronatem wyższych uczelni wrocławskich, które przygotowały dla młodzieży cykl ćwiczeń i wykładów z różnych przedmiotów w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki  "Ścieżki rozumu”.

Uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych "Echa średniowiecznych dam i rycerzy w pałacu kamienieckim” kierowanych przez dr Annę Borcz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nauczyli się prawidłowo określać proporcje ludzkiego ciała. Część grupy przebrana w średniowieczne stroje pozowała"małym artystom”, czyli pozostałym kolegom i koleżankom, którym prowadząca zajęcia rozdała sztalugi i narzędzia do rysowania. Pani doktor bardzo ciekawie omawiała tajniki i zasady szkicowania ludzkiego portretu. Opowiadała przy tym bardzo dużo ciekawych rzeczy o strojach i zwyczajach naszych średniowiecznych przodków. Na koniec odbyła się wystawa wszystkich prac. Uczniowie w nagrodę przeszli do innej części pałacu na kolejne zajęcia. Po drodze przewodnik z Gminnego Centrum Kultury z Kamieńca Ząbkowickiego oprowadził dzieci po pałacu oraz przepięknym dziedzińcu opowiadając o życiu i działalności właścicielki tej rezydencji - Mariannie Orańskiej. Uczniowie obejrzeli film, pamiątki i zdjęcia ukazujące "Dobrą Panią”, bo tak wszyscy wspominają dziedziczkę dóbr kamienieckich.

Mieli również okazję poczuć się na chwilę poszukiwaczami przeszłości biorąc udział w zajęciach pt.: "I Ty możesz zostać archeologiem” pod kierunkiem pana Sławomira Radzika, który udostępnił dzieciom zbiory potłuczonej, niekompletnej porcelany i kafli pochodzących ze starych pieców kaflowych. Zadaniem"młodych archeologów” było odszukanie pasujących do siebie elementów. Dzieci zwracały uwagę na ciekawe i niepowtarzalne wzory dawnej porcelany i ornamenty kafli z pieców, którymi kiedyś ogrzewany był pałac.

Następnie wszyscy udali się do sali, w której znajdowały się stroje wypożyczone z Teatru. Dzieci wysłuchały najpierw wykładu o dawnej modzie i trendach panujących na salonach królewskich prowadzonego przez panią Joannę Różańską. Potem obejrzały wystawę pt.: "Strój kobiecy w różnych epokach”. Na koniec same dobierały odpowiedni ubiór w zależności od jego przeznaczenia. Zaprojektowanie stroju, wybranie odpowiedniego modelu, przebranie i zaprezentowanie się przed pozostałymi grupami wymagało od dzieci podziału pracy i współpracy w grupie. Wyzwoliło przy tym najwięcej emocji i radości.

 

Na pewno ten dzień mimo deszczowej i niesprzyjającej aury na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

 

Marzena Tworek 

Małgorzata Prytys

Edyta Sendor

Dodaj komentarz

Komentarze (0)