[AKTUALIZACJA 3.12.] W kamienicy odcięto gaz. Kilkanaście rodzin bez ogrzewania

niedziela, 22.11.2020 14:46 10772 21

Mieszkańcy kamienicy znajdującej się na Rynku w Ząbkowicach Śląskich alarmują naszą redakcję, że nie mogą uzyskać pomocy od zarządcy ich wspólnoty. Po tym jak w sobotę pogotowie gazowe odcięło w budynku gaz, kilkanaście rodzin pozostaje bez ogrzewania i ciepłej wody. A mieszkańcy nie mogą się skontaktować z zarządcą nieruchomości.

[AKTUALIZACJA 3.12.]

Mieszkańcy kamienicy przy Rynku w Ząbkowicach Śląskich podziękowali posłowi Marcinowi Gwoździowi za sprawną interwencję w ich sprawie. Dzięki wstawiennictwie posła Gwoździa w gazowni, szybko i sprawnie przywrócono do budynku gaz.

[AKTUALIZACJA 25 listopada]

Nasza redakcja otrzymała odpowiedź od zarządcy budynku, który tłumaczy zaistniałą sytuację.

Szanowni Państwo,

Nie jest prawdą, że w weekend czy dni świąteczne mieszkańcy zarządzanych przez nas budynków nie mogą się skontaktować z zarządcą. Właściciele lokali we wszystkich wspólnotach, którymi zarządzamy posiadają wydrukowany na książeczkach opłat numer telefonu komórkowego, czynnego całą dobę we wszystkie dni tygodnia i odbierany jest najczęściej przeze mnie. Podczas mojej rozmowy dot. zaistniałej sytuacji przeprowadzonej w poniedziałek z mieszkańcami budynku na Rynku, uczestniczący w rozmowie byli zaskoczeni, informacją o dodatkowym  całodobowym numerze telefonu, który widnieje na książeczkach opłat. Taki stan rzeczy świadczy jedynie o tym, że właściciele lokali nie czytają dokładnie dokumentów, które otrzymują. Owszem, niektórzy nie posiadają książeczek, ponieważ płacą elektronicznie, ale to zaledwie kilka osób. 

W kwestii wycieku gazu, obecność moja czy przedstawiciela firmy na miejscu w weekend nic by nie zmieniła, nie przyspieszyłaby przywrócenia gazu do budynku. Zarządca nie ma wpływu na rygorystyczne procedury narzucone przez gazownię. Ustawa Prawo Budowlane zobowiązuje zarządców do wykonywania przez osoby uprawnione corocznych kontroli szczelności instalacji gazowych. Z protokołu kontroli instalacji gazowej omawianego budynku wykonanej w lipcu 2020 wynika, że instalacja gazowa była szczelna. Aktualnie pracownicy pogotowia gazowego zakręcili główny zawór dopływu gazu, ponieważ stwierdzili wyciek na instalacji. Na pogotowie zadzwonili mieszkańcy. W obecnej sytuacji, aby gaz został odkręcony, należy usunąć wyciek. Jednak aby to zrobić, należy przejść w/w procedurę, która trwa w czasie. Najpierw należy złożyć wniosek do gazowni o demontaż wszystkich gazomierzy. Demontaż wykonują w określone dni – wtorki i piątki, lecz który wtorek czy piątek ustala gazownia. Następnie po zdjęciu gazomierzy uprawniona firma wykonuje uszczelnienie wycieku i przeprowadza szczelność instalacji. Po wykonaniu tych czynności należy dostarczyć do gazowni protokół z wykonania próby szczelności, protokół z przeprowadzonej kontroli kominiarskiej dot. prawidłowej wentylacji w mieszkaniach oraz w imieniu każdego z właścicieli lokali wypełnionego druku  „zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym”.  W tym przypadku również gazownia ustala termin napełnienia. Przed wykonaniem czynności napełnienia, gazownia dokonuje próby szczelności instalacji i jeżeli wystąpi choćby minimalna nieszczelność, instalacja nie zostanie napełniona gazem. Nie będzie napełniona również jeżeli będzie niewłaściwa wentylacja w mieszkaniach. Jestem oburzony z powodu wprowadzenia tej procedury, ponieważ naraża mieszkańców na dyskomfort, nam utrudnia pracę. Uważam, że nie w każdej sytuacji powinno się ją stosować. Z tego właśnie powodu mam zamiar skontaktować się z Biurem Poselskim.  
Z poważaniem

 Józef Gotowski

Sezam SC Zarządzanie Nieruchomościami

fot. Czytelnik

 

Całe zdarzenie rozpoczęło się w piątek przed godziną 20.00. Zaniepokojony mieszkaniec jednej z kamienic na Rynku w Ząbkowicach Śląskich zgłosił na numer alarmowy, że wyczuwa zapach gazu w budynku. Na miejsce przybyli strażacy, którzy ustalili, że wyczuwalny zapach gazu najprawdopodobniej pochodził z butli gazowej, którą jeden z lokatorów przenosił po klatce schodowej. Budynek przewietrzono oraz dokonano pomiarów specjalistycznymi urządzeniami, które nie wykazały zagrożenia. Następnego dnia jedna z mieszkanek nadal jednak wyczuwała zapach gazu, powiadomiła więc pogotowie gazowe, które ze względów bezpieczeństwa odcięło dopływ gazu do budynku. 

- W naszej kamienicy mieszkają osoby starsze, rodziny z dziećmi czy niepełnosprawni. Zostaliśmy bez ogrzewania, a temperatura spada poniżej zera, i bez ciepłej wody - mówi nasza Czytelniczka, która dodaje, że z informacji, które udało się uzyskać mieszkańcom, aby dopływ gazu został przywrócony, najprawdopodobniej będzie musiała być wykonana próba szczelności instalacji. W tym kierunku odpowiednie działania musi podjąć zarządca nieruchomości.

Niestety, mieszkańcy od soboty bezskutecznie próbują się skontaktować z zarządcą, telefon "alarmowy", na który zgłaszane są wszelkie usterki i problemy, nie odpowiada. Mieszkańcy próbowali nawiązać kontakt także innymi sposobami, nadal bez skutku.

-  Jakiekolwiek działania w naszej sprawie zostaną więc podjęte pewnie dopiero w poniedziałek rano, a więc straciliśmy dwa dni, kiedy już coś można było zrobić. Dwa dni w zimnie, bez ogrzewania, bez ciepłej wody. To jest skandal - mówi nasza Czytelniczka.

Do zarządcy nieruchomości wysłaliśmy zapytanie, dlaczego przez weekend nie można się z nim  skontaktować się  w sprawach pilnych i co w takiej sytuacji mają zrobić mieszkańcy nieruchomości w której doszło na przykład do awarii lub usterki. Po otrzymaniu odpowiedzi, niezwłocznie ją opublikujemy. 

Przeczytaj komentarze (21)

Komentarze (21)

Astra piątek, 27.11.2020 09:33
Ludzie to nieogary, nie znają przepisów i potem gdy się...
Marek czwartek, 26.11.2020 22:30
po co wam trol zarządca jak nie dba o wsze...
czwartek, 26.11.2020 19:44
A może szanowna redakcja spyta gazownię dlaczegóż to wszelkie procedury...
Aaa czwartek, 26.11.2020 13:53
Co się ciśniecie. Zgłosiliście wyciek to gazownia przyjechała zakręciła zawór...
MIESZKANIEC ZABKOWIC SL. środa, 25.11.2020 18:21
A moze p. Orzeszek pomoglby zmarznietym mieszkancom w/m...
B561. P piątek, 27.11.2020 09:34
Z tego co mi znajoma mówiła mają już gaz.
czwartek, 26.11.2020 06:32
Co niby burmistrz ma zrobic, cysternę z gazem podpiąc do...
piątek, 27.11.2020 19:45
pomoc w pzyspieszeniu rozwiazania problemu, cysterne to se sam kup...
Jsms czwartek, 26.11.2020 06:11
Niestety tak długo to trwa jeżeli chodzi o wyciek gazu....
lokator środa, 25.11.2020 18:30
p.Gotowski niech sam przeczyta co jest na ksiazeczkach oplat wydrukowane..Jest...
Lokator środa, 25.11.2020 17:08
Zarządca jest śmieszy 6 dzień jesteśmy bez ogrzewania sprawa stoi...
środa, 25.11.2020 16:40
Zmienić zarządce i to jak najszybciej
obywatel niedziela, 22.11.2020 19:35
Pytanie do lokatorów, nie wiecie że w budynku w którym...
poniedziałek, 23.11.2020 00:30
I co w związku z tym? Jaki mają wpływ...
poniedziałek, 23.11.2020 07:14
Nie kopiuj dosłownie tekstów z aviva.pl nie czytajc ich
poniedziałek, 23.11.2020 07:12
Obywatel, którego rozporządzenia? Jak coś zaczynasz to pisz dokładniej.
poniedziałek, 23.11.2020 07:10
Butlę możesz mieć. Nie możesz z niej korzystać w budynku...
Tiker niedziela, 22.11.2020 16:14
Co to za zarządca ? Czemu w piątek nie był...
Lokator niedziela, 22.11.2020 16:43
Było pogotowie gazowe ale nie sprawdzili dokładnie wszystkiego a zarządca...
lejdis poniedziałek, 23.11.2020 14:43
O sytuacji słyszałam i z tego co mi wiadomo zarządca...
niedziela, 22.11.2020 15:42
Zmienić zarządcę. Proste. Przecież to Wy mu płacicie pensje.

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz