W Ziębicach zainaugurowano Sezon Przewodnicki 2022

poniedziałek, 14.3.2022 14:13 924 0

Kto wie, być może 12 marca 2022 stanie się dla Ziębic dniem symbolicznej wiosny w lokalnej turystyce. Blisko 80 przewodników odwiedziło Ziębice, by tutaj oficjalnie rozpocząć Sezon Przewodnicki 2022.

Goście zwiedzili Bazylikę Mniejszą, a także Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Największą atrakcję stanowiły jednak obiekty, które jeszcze trzy lata temu pozostawały niedostępne dla odwiedzających. To oczywiście Brama Paczkowska, Evangelik (kościół poewangelicki) oraz Synagoga.

Dwa pierwsze obiekty przeszły już gruntową modernizację, zmieniając swoje oblicze, co nie uszło uwadze naszych gości. Przemierzając zakamarki miasta, niektórzy z nostalgią, inni po raz pierwszy, odkrywali niezwykłe miejsca, a także bogactwo jakie kryją w sobie Ziębice. To, co mieszkańcom wydaje się tu zwykłe, dla turysty, czy miłośnika historii może okazać się unikatem w skali województwa, a nawet kraju.

Po spacerze szlakiem ziębickich zabytków, Przewodnicy udali się do Ziębickiego Centrum Kultury, gdzie odbywała się część oficjalna sobotniego spotkania. Witając gości, burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz powiedział, że ma nadzieję i zabiega o to, by Gmina Ziębice, ze swoim historycznym i przyrodniczym bogactwem, na stałe wpisała się na turystyczną mapę nie tylko Dolnego Śląska, ale i Polski.

Opowiadał o wysiłkach, jakie lokalny samorząd podejmuje, by ratować istniejące zabytki, a także wykorzystywać drzemiący w nich potencjał. Mówił m.in. o cennych inicjatywach, które „ożywiają” obiekty historyczne, czyli o różnego rodzaju warsztatach organizowanych przez Fundację Sztukupuku oraz Fundację Żywe Kultury w Bramie Paczkowskiej, a także o wystawach i wydarzeniach odbywających się w EVANGELIKU.

Rok 2022 jest wyjątkowy dla dziejów Ziębic i regionu. To w tym roku obchodzi 700. rocznicę powstania Księstwa Ziębickiego. Wydarzenie nie mogło obyć się więc bez prelekcji poświęconej temu zagadnieniu. Wykład Jerzego Organiściaka przybliżył burzliwe dzieje Ziębic, które w ciągu wieków swojego istnienia przechodziły z rąk polskich w czeskie, a dalej pruskie. Z uwagą i zaciekawieniem przyjrzeliśmy się sylwetkom naszych książąt, a także problemom, z którymi przyszło im się mierzyć. Z pewnym uśmiechem słuchaliśmy m.in. historii o wojnach mieszczańsko-cysterskich, które dotyczyły rzemiosła i ważenia piwa, a które tak bardzo odcisnęły się na mieszkańcach księstwa.

Druga z prelekcji, „Księstwo Ziębickie w dokumentach”, dostarczyła informacji o bogactwie źródeł, w których można znaleźć ciekawe, a czasem zaskakujące dane na temat gminy. W swoim wystąpieniu dr Bartosz Grygorcewicz opowiadał m.in. o poszukiwaniu dokumentów w archiwach nie tylko polskich, ale także czeskich, austriackich oraz niemieckich. Pan Bartosz wspomniał również o wystawie poświęconej historii Księstwa Ziębickiego, którą przygotowuje z ramienia kamienickiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy ząbkowickiego oddziału PTTK.

Źródło: Gmina Ziębice (FB)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)