Wieża kościoła poewangelickiego ma już kopułę. Po remoncie do budynku wrócą zabytkowe epitafia

środa, 21.4.2021 09:54 4976 3

W Złotym Stoku trwa remont byłego kościoła ewangelickiego, który po rewitalizacji ma pełnić funkcję kulturalno-wystawienniczą. Prace postępują, w ostatnim czasie na wieży, która ma się stać punktem widokowym, zamontowano kopułę. Gmina zapowiedziała także, że po remoncie do obiektu trafią zabytkowe epitafia. 

 

Remontowana wieża kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku zwieńczona została nową kopułą.

- Cała operacja trwała kilka godzin, przy zachowaniu wszelkich zasad ostrożności i precyzji operatora dźwigu. Warto spojrzeć w górę, podziwiać i obserwować kolejne etapy postępujących prac. Natomiast w ubiegłym tygodniu mieliśmy możliwość obserwowania posadowienia nowej konstrukcji dachowej z prefabrykowanych wiązarów kratowych - informuje gmina Złoty Stok.

Gmina planuje, że po zakończeniu rewitalizacji obiektu umieścić tam zabytkowe epitafia, kamienne płyty nagrobne, które obecnie znajdują się w lapidarium Twierdzy Kłodzkiej, a zostały zdeponowane ze złotostockiego kościoła poewangelickiego ok. roku 1969 w celu ich ratowania.

- Po rewitalizacji kościoła poewangelickiego epitafia powrócą na swoje miejsce. To ważne elementy tego obiektu i pomimo zmiany funkcji nadadzą mu szczególnego charakteru - mówi burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk. 

 Gmina wyjaśnia, że ma opracowany już program prac konserwatorskich i w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Wałbrzychu stara się przewieźć epitafia na ich pierwotne miejsce.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

środa, 21.04.2021 10:02
kościoły do zburzenia , sekta pedofili powoli upada ,
Mieszkaniec środa, 21.04.2021 23:31
A ty durniu do utylizaccji
środa, 21.04.2021 10:14
O jedna z najlepszych inwestycji, ożywi kulturalnie miasto i stworzy...