Wnioski o 500+ w języku ukraińskim dostępne od soboty. W weekend ZUS otwarty dla Ukraińców

czwartek, 24.3.2022 10:43 440 0

Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie dostępny na stronie internetowej ZUS już od soboty. Wtedy też Zakład zacznie przyjmować je w wersji elektronicznej od uchodźców. W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy od 9.00 do 15.00.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia.

- Będą oni mogli starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce –informuje Iwona Kowalska-Matis – regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W najbliższy weekend otwieramy się specjalnie dla uchodźców, którzy mogą do nas przyjść żeby założyć konto na PUE i złożyć wniosek – zapewnia.

Aby złożyć elektroniczny wniosek w placówce ZUS osoba wnioskująca powinna mieć ze sobą:

■ paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie, których przekroczono granicę, (jeśli go mają)

■ zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka

■ numer swojego rachunku bankowego w Polsce

■ swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail

■ orzeczenie polskiego sądu, jeśli jest się opiekunem tymczasowym

■ dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka taką sytuacja

■ dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli obywatel Ukrainy przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r.

- Nasi pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o pieniądze z ZUS- dodaje rzeczniczka.

W sobotę i niedzielę w różnych miejscach na Dolnym Śląsku placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy (lista poniżej) natomiast od poniedziałku 28 marca rusza pełna obsługa w placówkach ZUS w godzinach obsługi klientów:

  • poniedziałek, godz. 8:00 - 17:00, (zmiana od 4 kwietnia – w godz.  8:00 - 18:00)
  • wtorek - piątek, godz. 8:00 – 15:00

ZUS w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie, Os. XX-lecia 52

26.03.2022 oraz 27.03.2022

Dodaj komentarz

Komentarze (0)