komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 18 sierpnia 2019

Ilony, Bronislawa

Wybory 2019. Koalicja Obywatelska w Świdnicy: najważniejsze są problemy ludzi

sobota, 10.8.2019 08:09 , komentarze: 0 , odsłony: 192
kategorie artykułu:

- Najważniejsze dla nas są problemy ludzi: ich portfele oraz zdrowie. Mamy pełny program ochrony zdrowia. Chcemy mówić o tym co realnie dotyczy mieszkańców naszego kraju. Wiemy co boli Polaków: chcą zarabiać więcej i mieć wyższą emeryturą i chcą żeby służba zdrowia działała sprawnie, tak jak na Zachodzie - mówił Tomasz Siemoniak, jedynka Koalicji Obywatelskiej w okręgu wałbrzyskim. 8 sierpnia politycy pojawili się w Świdnicy.

Wśród zagadnień poruszanych w trakcie spotkania z mieszkańcami miasta nie zabrakło tych związanych ze służbą zdrowia, która zdaniem parlamentarzystów znajduje się w zapaści oraz pomysłów na to jak zwiększyć zasobność portfela polskich emerytów.

- 21 dni oczekiwania na wizytę u specjalisty, nie dłużej niż godzina na SOR-ze, nocna opieka w przychodniach lekarskich, darmowe szczepienia, okresowe badania dla osób po 50 r.ż - to nasze główne pomysły na to, by służba zdrowia wyszła z głębokiego dołu w jakim obecnie się znajduje. Nie jest przecież tajemnicą, że tańsza jest profilaktyka niż samo leczenie, stąd właśnie pomysł skierowany do ludzi starszych - podkreślał Tomasz Siemoniak.

- Dlaczego państwo pobiera nam drugi raz podatek z emerytury a w innych krajach tego nie robią? To na pewno przysłużyłoby się naszym portfelom - padło pytanie z sali.

- Popieraliśmy PSL gdy składał projekt emerytur bez podatku. Niestety skończyło się na pierwszym i ostatnim czytaniu w Sejmie. Bez żadnej dyskusji projekt przepadł jakieś 1,5 roku temu - odpowiedziała posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.

Osią świdnickich rozmów stał się także temat nie schodzący przez ostatnie dni z pierwszych stron gazet, czyli loty marszałka Kuchcińskiego.

- Niestety nam jako posłom bardzo trudno uzyskać jakąkolwiek informację, a jeśli już ją dostaniemy, są to najczęściej kłamstwa. I tak było właśnie z lotami marszałka. Dlatego tak ważne jest, by niezależne media bacznie przyglądały się władzy, bo o tym co robi PiS trzeba mówić głośno - mówiła wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Program koalicji zakłada także wyższe płace (wzrost pensji minimalnej o 600 zł i premia za aktywność dla osób zarabiających poniżej 4,5 tys. brutto) i przywrócenie wolności i demokracji (związki partnerskie, głosowanie przez internet), stałą 13 emeryturę. Koalicja chce również rozszerzyć na nowo program in vitro a kobiety w ciąży będą miały dostęp do pełnych badań prenatalnych. W programie wyborczym znalazła się także podwyżka dla każdego nauczyciela w kwocie 1000 zł, redukcja zanieczyszczeń powietrza, a do 2030 roku posłowie chcą wyeliminować węgiel używany dziś do ogrzewania domów i mieszkań.

 

 

Wasze komentarze

środa, 14.8.2019 07:53
piątek, 9.8.2019 13:41
piątek, 9.8.2019 12:58
1
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Prywatna Poradnia Podologiczna
Prywatna Poradnia Podologiczna
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa