Wycieczka Kamienieckiego Klubu Seniora: Lepsza Nowa Ruda

piątek, 14.7.2023 13:09 936 0

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Białej Podlaskiej odbywał się słynny festiwal artystyczny młodzieży, ale się komuś coś nie spodobało i impreza musiała się przeprowadzić właśnie do Nowej Rudy. I te przenosiny odbywały się pod hasłem „lepsza nowa, ruda niż biała podlaska”. I tym wtrętem, artystyczno-historycznym, postanowiłem rozpocząć relację, z kolejnej, już 76. wyprawy kamienieckiego „Klubu Seniora”. Niezmiennie interesujący program opracował p. Marek Jechna profesjonalny przewodnik turystyczny, który tradycyjnie umilał czas, ciekawostkami, uczestnikom wycieczki, na którą zabrała klubowiczów p. Maria Kacik.

***********************

Tym razem uczestnicy byli w mało znanej, chociaż już niedługo dobiegającej dziesięciu lat, wieży w Suszynie. Kolejnym etapem była interesująca i warta spopularyzowania, tytułowa Nowa Ruda. A zakończenie, to również tradycyjny pstrąg, tym razem w znanej Smażalni „Pstrąg Kłodzki” w Ścinawce Średniej.

Zwiedzanie rozpoczęli Seniorzy od Wieży widokowej SUSZYNKA wybudowanej w 2014 roku, na wzniesieniu o wysokości 469 m n. p. m., znajdującym się w miejscowości Suszyna. Wieża ma 27 metrów wysokości ale taras widokowy znajduje się nieco niżej – 22 metry nad terenem. Podziwianie krajobrazów wymaga od uczestników pokonania 140 schodów, wewnątrz betonowej wieży. Po wejściu na taras widokowy można podziwiać Góry Stołowe z charakterystycznym Szczelińcem Wielkim, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie czy nawet, przy wyjątkowej widoczności Górę Świętej Anny oraz Śnieżkę. Dla "zdobywców" wieży nagrodą są tablice z opisem widoków, które są widoczne z każdej strony platformy. Swoistym urokiem wieży jest możliwość podziwiania prawie całej Kotliny Kłodzkiej.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://mynaszlaku.pl/wzgorza-scinawskie-wieza-widokowa-w-suszynie/

https://kierunkowo.pl/miejsca/wieza-widokowa-suszynka-obledne-widoki/

***********************

Kolejnym etapem ekskursji była Nowa Ruda, miasteczko leżące nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych ale oferujące niezwykłe atrakcje dla miłośników historii i architektury. Spacer po Nowej Rudzie dostarcza niezapomnianych wrażeń, a o najważniejszych słów kilka poniżej.

Charakterystycznym obiektem jest ratusz pośrodku charakterystycznego prostokątnego, pochyłego rynku wzniesiony w 1445 roku. Później wielokrotnie modernizowany, w 1577 roku i wzbogacony w 1595 roku o kramy chlebowe i mięsne. Obecny ratusz został zbudowany w 1884 roku w stylu biedermeier. W północno-zachodnim narożniku budynku postawiona została fontanna z barokową figurą Św. Floriana (1756 r.). Przed frontonem ratusza znajduje się pomnik z brązu, wykonany w 1909 r., przedstawiający scenę chrztu Chrystusa przez św. Jana Chrzciciela. Okalająca pomnik fontanna została wykuta ze strzelińskiego granitu.

Miasto może się chlubić zamkiem z XVI wieku będącego rezydencją baronów von Stillfried. Okazały czteroskrzydłowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem i pięcioosiowym portykiem zwieńczonym balustradą wznosi się na krawędzi skarpy tzw. górnego miasta i od strony południowo-zachodniej zamyka, wraz z dawnym placem przedzamcza, noworudzki rynek.

Kolejną perełką architektoniczną jest potężny wiadukt kolejowy. Najwyższy (ok. 40 m), na trasie Wałbrzych-Kłodzko, często podziwiany przez miłośników kolei. Metalowa konstrukcja wsparta na kamiennych filarach, wznosi się nad doliną Woliborki. Unikalnym elementem jest trasa wiaduktu prowadząca po łuku, co było nowatorskim rozwiązaniem myśli technicznej w XIX wieku.

Warte zobaczenia są również kamienne mosty na dawnym trakcie do rynku wybudowane w wieku XVII.
Z racji uwarunkowań historycznych w Nowej Rudzie znajdują się, pomniki czeskiego patrona tonących i spowiedników, Św. Jana Nepomucena. Najstarszy pochodzi z 1706 roku, znajduje się przy moście przy Włodzicy.

Jeszcze jedną perełką dla zwiedzających są Domki Tkaczy-Płócienników nad Włodzicą, znajdujące się przy ul. Nadrzecznej, przykrywające swymi sklepionymi podcieniami obecny ciąg pieszy. Ich powstania datowane jest na przełom XVII i XVII weku. Pierwotnie były drewniane, przebudowane z końcem XIX wieku, nadają miastu niebywałego uroku.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://um.nowaruda.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=158&strona=1&sub=30

 

***********************

Zakończenie 76. wycieczki to tradycyjnie, tradycyjny pstrąg, tym razem w Ścinawce Średniej, w Smażalni „Pstrąg Kłodzki”. Miejscowość już przed II wojną światową związana była z pstrągiem. W latach 1952-57 rozpoczęto budowę stawów hodowlanych i wylęgarni pstrąga dla Polskiego Związku Wędkarskiego. Mottem Smażalni jest świeżość, smak oraz prostota i niczego więcej nie ma potrzeby dodawać do niezwykle smacznego pstrąga. A na deser można jeszcze odwiedzić, odbudowywany Zamek Sarny w Ścinawce Górnej, w którym znajdują się klimatyczna restauracja wraz z kawiarnią, a także Kaplica Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 roku.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://www.zlotaproporcja.pl/2022/07/02/pstrag-klodzki-smazalnia-pstraga-scinawka/

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pstrag-klodzki

***********************

Niebawem, kolejny wyjazd w Kotlinę Kłodzką, w miejsca znane i lubiane: Duszniki oraz Kudowa ale na pewno będą inne atrakcyjne niespodzianki przygotowane przez dreamteam M. Kacik&M.Jechna.

 

Foto Zdzisław Torzecki
Tekst: Krzysztof Woliński

Dodaj komentarz

Komentarze (0)