Wygrasz olimpiadę – dostaniesz indeks
Tylko do 25 października szkoły ponadpodstawowe w całej Polsce mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od 2013 r. gości w szkołach z projektem edukacyjnym „Lekcje z ZUS”. Dotychczas wzięło w nim udział niemal 730 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Zwieńczeniem projektu jest olimpiada ’Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych’. Tylko w roku szkolnym 2023/2024 w olimpiadzie ZUS wzięło udział ponad 36 tys. uczniów.
O tym jak dużą wiedzę mają finaliści niech świadczy fakt, że walka o udział w olimpiadzie jest tak zacięta, iż tylko sekundy dzielą wygrane drużyny.
- Tak było w ubiegłym roku we Wrocławiu, tylko 6 sekund różnicy spowodowało, że do wyłonienia finalisty z naszego województwa konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Dwie drużyny bezbłędnie odpowiedziały na pytania dogrywkowe i obie pojechały na finał – opowiada Iwona
Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Czym są „Lekcje z ZUS”? To cykl czterech zajęć, dzięki którym młodzież może poszerzyć swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, dowiedzieć się, dlaczego warto się ubezpieczyć i opłacać składki, jaką ochronę dają ubezpieczenia w sytuacjach różnych zdarzeń losowych, jak na przykład choroba czy długotrwała niezdolność do pracy.
- W trakcie zajęć uczniowie dowiadują się krok po kroku, jak założyć własną firmą i jakie z tym wiążą się obowiązki wobec ZUS – opowiada Kowalska-Matis.
Według rzeczniczki „Lekcje z ZUS” uświadamiają młodym ludziom, że wysokość emerytury zależy od wysokości zgromadzonych przez nich składek. Dzięki tej wiedzy będą wiedzieli, jakie decyzje podejmować, wkraczając na rynek pracy np., jaka forma umowy wiąże się z odprowadzaniem składek a co za tym idzie gromadzeniem kapitału emerytalnego.
Wśród powodów, jaki wymienia rzeczniczka, dla których warto wziąć udział w tym projekcie to poza zdobyciem wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, szansa na wzięcie udziału w olimpiadzie ZUS i wygranie cennych nagród takich jak m.in. indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Dodatkowo laureaci i finaliści olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości. ZUS przyznaje też nagrody dla szkół.
W tym roku zgłoszenia uczniów do olimpiady przyjmowane są do 25 października. Pierwszy etap rywalizacji odbędzie się 26 listopada, kolejny – 4 marca 2025 r., a finał – 15 kwietnia 2025 r., Aby zgłosić szkołę do olimpiady, należy skontaktować się z koordynatorem ds. komunikacji społecznej i edukacji w danym oddziale ZUS.
Materiały do lekcji są gotowe na stronie internetowej pod linkiem: Gotowe materiały. ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach: scenariusze, prezentacje multimedialne, filmy, gry i zeszyty ćwiczeń. Są do pobrania na stronie
internetowej Materiały – ZUS. Nauczyciele mogą też skorzystać z nagrań wideo gotowych lekcji a także wsparcia pracowników Zakładu.
- We wszystkich projektach edukacyjnych ZUS (m.in. Lekcje z ZUS) w ciągu ostatnich 10 lat wzięło udział już około 1 mln uczniów – mówi Iwona Kowalska-Matis.
Patronat honorowy nad projektem „Lekcje z ZUS” objęły Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szczegółowe informacje można znaleźć na: TUTAJ
/Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)