Wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Bardzie

poniedziałek, 26.8.2019 10:43 1888 0

23 sierpnia 2019 r. w Bazylice Mniejszej w Bardzie chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” pod batutą Mirosława Macieja Banacha, wystąpili z niepowtarzalnym koncertem w ramach VII  edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Artystom towarzyszyli soliści: Małgorzata Rodek (sopran), Magdalena Cornelius- Kulig (mezzosopran), Piotr Szolka (bas), Piotr Koprowski (tenor), a oraz organista Krzysztof Anczyk.

Dolnośląski Festiwal Muzyczny, którego dyrektorem artystycznym jest Magdalena Cornelius- Kulig gości w Bardzie niemal od początku. Dzięki udanej współpracy pomiędzy samorządem, a fundacją festiwalu, ZPiT „Śląsk” wystąpił w naszej miejscowości kolejny raz, gromadząc liczną publiczność z całego regionu.

Tegoroczny koncert był wyjątkowy ponieważ jego program skrojony był na uczczenie pamięci dwóch wybitnych kompozytorów, Stanisława Moniuszki, który w tym roku obchodziłby dwusetne urodziny oraz Stanisława Hadyny w setną rocznicę urodzin.

W pierwszej części koncertu artyści zaprezentowali Mszę Piotrowińską i Mszę Es- dur Moniuszki, a zespół wraz z solistami wystąpił najpierw przy akompaniamencie bardzkich organów, a następnie artyści w barwnych i imponujących strojach przenieśli się do prezbiterium, gdzie towarzyszył im ponad 30 osobowy skład orkiestrowy.

Druga część koncertu poświęcona Hadynie, prezentowała utwory skomponowane właśnie przez profesora, a co za tym idzie skłoniła widownię to przypomnienia sobie takich utworów jak „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej tam w dolinie”.

Godzinny koncert zakończył się owacją publiczności na stojąco.

Burmistrz Miasta i Gminy Bardo podziękował artystom za wspaniały występ i nie krył radości z faktu, że „Śląsk” regularnie odwiedza Bardo. Ponadto burmistrz zapowiedział, że 20 września 2019r. w Hali Stulecia we Wrocławiu, odbędzie się koncert zespołu, podczas którego planuje wręczyć tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo, ZPiT „Śląsk” oraz dyrektorowi zespołu Zbigniewowi Cierniakowi.

Urząd Miasta w Bardzie organizuje wyjazd na koncert „Śląska”, który odbędzie się 20 września i ma do oddania 10 biletów. Już wkrótce zostanie ogłoszony konkurs podczas, którego będą rozlosowywane bilety.

 

UMiG Bardo

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz