Wypłaty 500+ dla Ukraińców już w maju

środa, 20.4.2022 13:07 659

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o wypłatę z programu "Rodzina 500 plus".

ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków o 500 plus od obywateli Ukrainy. Tylko na Dolnym Śląsku wpłynęło do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 30 tysięcy wniosków.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do wypłaty 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz do dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

- Największy wpływ wniosków był w momencie uruchomienia naboru. Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, wpłynęło w naszym regionie ponad 30 tysięcy wniosków na ponad 47 tysięcy dzieci – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W całym kraju zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków na około 487 tys. dzieci - dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wnioski dotyczą jeszcze obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i będzie trwał do maja przyszłego roku.

O wypłatę mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia. Wnioski są przyjmowane wyłącznie online. Wypłata następuje na bankowe konto.

Do dyspozycji uchodźców jest podstrona ZUS i wnioski w języku ukraińskim.