Ząbkowiccy policjanci apelują: „Nie bądźmy obojętni - jeden telefon może uratować życie”

czwartek, 7.11.2024 10:20 725 0

Złota polska jesień cieszy nas pięknymi krajobrazami, a ciepłe, słoneczne dni sprawiają, że łatwo zapomnieć o nadchodzących chłodach. Jednakże wieczory i noce przynoszą wyraźny spadek temperatury, a prognozy na najbliższe dni wskazują, że temperatura nad ranem może zbliżyć się do zera.

Jest to szczególnie niebezpieczny czas dla osób, które z różnych powodów są narażone na wychłodzenie – samotnych, bezdomnych oraz tych, którzy nadużywają alkoholu. Z tego względu ząbkowiccy policjanci prowadzą intensywne kontrole miejsc, w których mogą przebywać takie osoby.

Mundurowi regularnie sprawdzają ogródki działkowe, opuszczone budynki i dworce, czyli miejsca, gdzie w poszukiwaniu schronienia mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Policjanci przypominają jednak, że na ryzyko wychłodzenia narażone są nie tylko osoby bezdomne, lecz także starsi i samotni mieszkańcy, którzy mogą nie radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Nawet tak prosta czynność, jak ogrzanie mieszkania, może stanowić dla nich problem – czasem ze względu na ograniczenia fizyczne, a czasem z przyczyn materialnych. „Jeśli wiemy, że ktoś z naszych bliskich, sąsiadów lub znajomych jest w potrzebie, nie wahajmy się zapytać, czy potrzebuje pomocy” – apelują ząbkowiccy funkcjonariusze.

Zainteresowanie losem innych to nie tylko ludzki odruch, ale też realna pomoc. Jedna, czasem prosta interwencja może ocalić życie. Z pomocą przychodzi również darmowa aplikacja „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której można zgłaszać miejsca pobytu osób bezdomnych. Informacje przesyłane przez mieszkańców stają się cennym źródłem danych dla policji i instytucji pomocowych, które mogą szybciej dotrzeć do potrzebujących.

Nie wahajmy się również korzystać z numeru alarmowego 112 lub kontaktować się z dzielnicowym, gdy zauważymy osobę potrzebującą pomocy. Gdy temperatura spada, każdy sygnał może mieć ogromne znaczenie. Widzimy osobę starszą, zagubioną lub kogoś, kto na przykład zasnął na ławce pod wpływem alkoholu? Jeden telefon może stanowić różnicę między życiem a śmiercią.

/asp. szt. Katarzyna Mazurek, KPP Ząbkowice Śląskie/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)