ZACZYTANI: Karen Cleveland, Muszę to wiedzieć

piątek, 20.11.2020 12:19 1069 0

Wisława Szymborska, noblistka 1996 r.,  powiedziała niegdyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem ząbkowickie bibliotekarki prezentują Państwu książki ciekawe, ważne, dyskutowane, wydane w ostatnim czasie. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Karen Cleveland, Muszę to wiedzieć, Warszawa 2018 W.A.B.

 

Autorka thrillera „Muszę to wiedzieć” Karen Cleveland ma staranne wykształcenie. Jest absolwentką dublińskiego Trinity College oraz Uniwersytetu Harvarda. Przez pewien czas pracowała jako analityczka kontrwywiadu w CIA. Bez wątpienia swoje doświadczenie zawodowe wykorzystała pisząc prezentowaną powieść. Obecnie mieszka w północnej Wirginii wraz z mężem oraz trójką dzieci. Wydana w 2018 roku książka jest jej debiutem powieściowym. W krótkim czasie - nie tylko według "New York Timesa" - stała się bestsellerem. 

Autorka opowiada czytelnikom historię Vivian Miller, szczęśliwej żony i matki. Matt jest miłością  jej życia.  Zabójczo przystojny, kochający mąż i ojciec czwórki dzieci, po prostu ideał. U jego boku zawsze znajduje spokój oraz ukojenie. Vivian poza życiem rodzinnym jest analityczką CIA. Ma się wrażenie, że mąż kompletnie nie jest wtajemniczony w jej profesję. Młoda, pełna zapału kobieta usiłuje rozgryźć siatkę rosyjskich szpiegów działających na terenie USA. Próba identyfikacji szefów uśpionych agentów Rosji spędza jej sen z powiek. Wymyśla innowacyjną metodę identyfikacji szpiegów. Dzięki ciężkiej pracy ma nadzieję na awans zawodowy. Mimo tego że obydwoje z mężem pracują, nie zawsze są w stanie sfinansowć wszystkie wydatki związane z utrzymaniem domu i rodziny, zwłaszcza, że jedno z dzieci jest chore. 

 Vivien rozpracowując temat uśpionych agentów dociera do komputera jednego z podejrzanych. Ku swemu przerażeniu odnajduje w nim zdjęcie swojego ukochanego męża. Ta informacja wywraca jej życie do góry nogami. To, że Matt wpakował się w kłopoty przypisuje sobie. Ach, jakież to kobiece! Prawda okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana niż jest w stanie sobie wyobrazić. Gdyby nie była tak dobra w tym co robi, skrywane latami kłamstwo nie ujrzałoby światła dziennego. Vivien jest zrozpaczona. Boi się, że wszystko co się dla niej liczy, wszystko co kocha, zostanie jej zabrane, zniszczone. Pomimo wszystko nie poddaje się i za wszelką cenę chce ratować swoją rodzinę. Czy jej się to uda? Do jakiego wniosku ostatecznie dojdzie? Dlaczego Matt bał się powiedzieć prawdę, czyżby nią manipulował? Co z jego uczuciami względem żony i dzieci?

Od czasu do czasu sięgam po książki z wątkiem szpiegowskim. Robię to z uwagi na zainteresowania tą tematyką moich czytelników, którym jak najbardziej będę polecała tę powieść. Muszę przyznać, że nie był to stracony czas. Książka od samego początku trzyma w napięciu. To fantastyczna powieść pełna nagłych zwrotów akcji, którą koniecznie trzeba przeczytać. Zakończenie może zaskoczyć. Bardzo, bardzo polecam.

Jadwiga Rogowska

 

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna w Brzeźnicy, szukaj jej także w swojej bibliotece!

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz