komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 30 września 2020

Wery, Honoriusza

ZACZYTANI... Moje przyjaciółki z Ravensbrűck

piątek, 7.2.2020 09:11 , komentarze: 0 , odsłony: 1491
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie bibliotekarki. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 Magda Knedler, Moje przyjaciółki z Ravensbrűck, Kraków 2019 WAM

 

 „Moje przyjaciółki z Ravensbruck” to jedna z kilkunastu książek rodzimej autorki Magdy Knedler . Młoda, wzięta pisarka a zarazem recenzentka i redaktorka współpracująca z portalami kulturalno-informacyjnymi, ma na swoim koncie zarówno powieści kryminalne, jak i obyczajowe. Jest laureatką nagrody EMOCJE 2017 w kategorii - literatura. Pozostaje członkinią Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, bowiem mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Prezentowana powieść rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych. Współcześnie, kiedy śledzimy losy głównej bohaterki, Idy Brezy, młodej, obiecującej pisarki oraz w przeszłości, kiedy poznajemy historię czterech więźniarek: Marii, Sabiny, Bente i Helgi przebywających w niemieckim, obozie koncentracyjnym dla kobiet w Ravensbrück.

Obóz został założony pod koniec 1939 roku i funkcjonował do zakończenia wojny. Początkowe założenia zakładały, że w obozie będzie kilkanaście tysięcy więźniarek. Ostatecznie obóz był kilka razy powiększany. Przeprowadzano w nim zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach, dotykające w większości młodych Polek. Wiele z tych, które przeżyły zostało kalekami. Więźniarki wycieńczone i niezdolne do pracy uśmiercano w komorach gazowych.

Pewnego dnia Ida Breza znajduje pod swoimi drzwiami anonimowy rękopis, który opowiada historię czterech młodych więźniarek. Wszystkie poznały się i zaprzyjaźniły w największym hitlerowskim obozie dla kobiet. Tajemnicza przesyłka ogromnie ją zaskoczyła. Chce odnaleźć informacje na temat opisanych w materiale kobiet.Przegląda mnóstwo teczek, dokumentów, bada wnikliwie środowisko bohaterek rękopisu. Dociera do osób, które je znały. Spędza sporo czasu w bibliotekach i w archiwach, jedzie do obozu. Idzie śladem dziewcząt, które wywieziono transportem specjalnym i wprzęgnięto w wielką machinę ludobójstwa. Dzięki wnikliwej analizie bezimiennego tekstu Ida ustala  tożsamość bohaterek rękopisu. Bente, urodzona w Polsce Dunka, zostaje aresztowana za działalność w ruchu oporu. Sabina, malarka, ma talent i wyobraźnię literacką. Potajemnie  sporządza zapiski dotyczące życia w obozie, chowa je do słoików i zakopuje. Maria, studentka filologii niemieckiej. Helga najsilniejsza z nich, podtrzymuje współwięźniarki na duchu.

Ida postanawia opublikować anonimowy tekst. Podczas redakcji robi jedynie drobne poprawki. Przed drukiem chce za wszelką cenę dowiedzieć się czegoś na temat anonimowej autorki. 

Magda Knedler opowiada nie tylko o życiu codziennym w obozie z perspektywy poszczególnych bohaterek. Poznajemy również ich życie przed wywózką. Ich powieściowe życiorysy zostały stworzone na podstawie dokumentów i wspomnień więźniarek obozów koncentracyjnych. Książka przedstawia przerażający, okrutny i bezlitosny obraz tamtych czasów. Kobiety przenosi się z bloku na blok, by zapobiec zacieśnianiu się więzi między nimi. Są bite, kopane, szarpane za włosy, oblewane wodą. Pomimo ogromnego cierpienia, głodu,  nie chcą dopuścić do utraty swojej tożsamości. Pragną nie tylko chleba, ale wiedzy, dyskusji, by z podmiotu nie zmienić się w przedmiot. Często opowiadają o sobie przekazując w ten sposób historię swojego życia współwięźniarkom.Pamięć o przeszłości pozwala przeżyć kolejną noc, i choć na chwilę zapomnieć o codziennym koszmarze.   

 „Moje przyjaciółki z Ravensbrück” to przede wszystkim opowieść o odwadze i poświeceniu czterech młodych kobiet, które trafiły do obozu za to, że wplątały się w nie do końca dla nich zrozumiałe sprawy. To wyjątkowa, pełna emocji historia. To jedna z najciekawszych książek przeczytanych przeze mnie w ostatnim czasie. Wydaje mi się, że autorka w sposób wyjątkowy łączy nie tylko prawdę historyczną z fikcją literacką, ale również przeszłość z współczesnością. W powieści pojawia się wiele znanych i znaczących nazwisk ze świata kultury, sztuki, literatury. Ogromnie wzruszają zamieszczone w książce wiersze  Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej w tym obozie w 1942 roku. Powieść M. Knedler to jeszcze jedna opowieść obozowa, którą można polecić miłośnikom tego gatunku, ale nie tylko im. Wielu moich młodych czytelników jest zainteresowanych tą książką.

Jadwiga Rogowska

 

Książkę wypożyczają Biblioteki Publiczne w: Brzeźnicy, Ciepłowodach i w Ząbkowicach (ratusz), szukaj jej także w swojej bibliotece.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

środa, 23.9.2020 08:33
poniedziałek, 21.9.2020 14:44
piątek, 18.9.2020 10:07
wtorek, 15.9.2020 10:38
poniedziałek, 14.9.2020 13:45
poniedziałek, 14.9.2020 12:12
piątek, 11.9.2020 09:55
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe