ZACZYTANI... Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga

piątek, 17.4.2020 09:41 2080 0

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie bibliotekarki. Dzisiaj lekturę poleca Natalia Jędrzejewska.

 Anna Matwiejewa, Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga, Białystok 2020 Mova

 

Historia diatłowców owiana jest tajemnicą już od 60 lat z okładem, jednak nie przestaje w żaden sposób fascynować ani badaczy, ani laików interesujących się tą sprawą. Jeśli ktoś jest zainteresowany historią dziewięciorga turystów górskich, którzy wyruszyli na zimową wyprawę na północnym Uralu i w tajemniczych okolicznościach już z niej nie wróciła, pozycja Matwiejewej nie powinna ujść jego uwadze.

Konstrukcja książki jest o tyle ciekawa, że łączy reportaż z powieścią, a nawet pojawia się w niej realizm magiczny. Bohaterka niejako w mistyczny sposób zostaje wybrana przez grupę turystów, aby zajęła się ich sprawą i odłożyła na bok swój projekt związany z napisaniem powieści miłosnej.  W bardzo prosty sposób wchodzi w posiadanie akt dotyczących tragicznej śmierci młodych ludzi i co ciekawe, są to dokumenty prawdziwe; zostały przytoczone w oryginale (oczywiście w rosyjskiej publikacji). Czytelnik może sam dokonać ich interpretacji. Tragizm grupy prowadzonej przez Igora Diatłowa polega na tym, że byli bardzo doświadczonymi turystami, a umierali oni w przerażeniu, uciekając w panice, w niekompletnym odzieniu, rozpruwając namiot nożem. Potem przez wiele dni nikt ich nie szukał, a gdy już zostali odnalezieni, okazało się, że mają bardzo poważne obrażenia cielesne - symetrycznie połamane żebra, wklęśnięte kości czaszki, wylewy, jednej z dziewcząt, Ludmile Dubininie brakowało nawet języka. Co mogło spowodować taką okrutną śmierć w trzydziestostopniowym mrozie?

Hipotez na ten temat od zawsze było wiele, kilka z nich oczywiście wyróżnia autorka książki. Nie do końca umiejętnie splata ona wątek diatłowców z życiem bohaterki książki. Przy tak fascynującej historii, jaką jest rekonstrukcja wyprawy, życie osobiste bohaterki jest tłem dość bladym. Jednak pozwala to przejść przez dokumentację osobom, którzy niekoniecznie lubią się z typowym reportażem.

Czy tajemnica zostaje wyjaśniona? To już zależy od interpretacji czytelnika. Powieść pochodzi z lat dziewięćdziesiątych, polskie wydanie z roku obecnego. Być może pojawiły się już nowe tropy w śledztwie? Nowe hipotezy? Bardziej zainteresowanych tematem odsyłam na stronę  https://diatlow.pl/. Najdziwniejsza historia, jaka zdarzyła się na Uralu w dwudziestym wieku z pewnością zasługuje na to, aby wiedzę na jej temat pogłębić.

Natalia Jędrzejewska

 

Książka znajduje się w księgozbiorze Biblioteki Publicznej w Kamieńcu Ząbk.Dla zarejestrowanych czytelników dostępna jest - bezpłatnie  - jako ebook (audiobook) w: 1) portal legimi  2) empik-premium

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)