ZACZYTANI... "Zimowy ogród" Kristin Hannah

piątek, 10.4.2020 09:31 1720 1

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie bibliotekarki. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska. 

 Kristin Hannah, Zimowy ogród, Warszawa 2019, Świat Książki

 

Autorką prezentowanej powieści „Zimowy ogród”, która w ostatnich latach niezmiennie króluje na listach bestsellerów, jest amerykańska autorka Kristin Hannah. Zanim stała się pisarką ukończyła wydział prawa w Waszyngtonie i praktykowała w Seattle. Pisze kryminały, sensacje, romanse, powieści historyczne. Zdobyła wiele nagród w dziedzinie literatury, m.in. Złotego Serca, Maggie i 1996 National Reader's Choice.

Powieść „Zimowy ogród” opowiada historię trzech kobiet. Dwóch sióstr oraz ich matki, która wlecze za sobą bagaż leningradzkich wspomnień, leningradzkiego piekła II wojny. Dla przypomnienia – blokada miasta przez Niemców trwała aż 2,5 roku! 3 straszne zimy! Meredith i Nina nigdy nie zaznały prawdziwej matczynej miłości. Dziewczynki wychował kochający ojciec – Amerykanin, który całe życie dążył do tego, aby żona i córki pokochały się. Ojciec poznał matkę podczas pełnienia służby w Europie. Choć bardzo trudno to zrozumieć, matka-Rosjanka bardzo kochała męża, a jednocześnie odtrącała własne dzieci. Odkąd pamiętają mama była zawsze zimna i obca dla nich, choćby nie wiadomo jak się starały. Tym, co łączyło córki z matką była miłość do ojca. Jako małe dziewczynki, niewiele miały ze sobą wspólnego. Ich losy splatają się dopiero, gdy kobiety zostają zmuszone do powrotu do rodzinnego domu z powodu śmiertelnej choroby ojca. Nawet w tak ciężkich chwilach, matka jest wobec nich zimna i obojętna. Ojciec przed śmiercią wymusza na niej obietnicę: żona ma opowiedzieć córkom bajkę, którą zaczęła wiele lat temu i nigdy nie skończyła. Tym razem ma dokończyć.

Opowieść, którą usłyszą od matki, okaże się zaskakująca. Jest to historia wielkiej miłości, która zaczęła się w mroźnym Leningradzie czasów II wojny światowej, a finał znajdzie na współczesnej Alasce. Nina wręcz obsesyjnie chce poznać prawdę i to ona zmusza matkę i siostrę do wyprawy w przeszłość. Na jaw wyjdą sekrety, które wstrząsną całą rodziną. Ostatnią rzeczą jaką robiły razem było wystawienie sztuki nawiązującej do czytanej przez matkę bajki. Trzeba tu zaznaczyć, że Rosja ma bogatą tradycję opowiadania bajek, a te zdecydowanie różnią się od bajek znanych w Ameryce. Po nieudanym spektaklu i upokorzeniu, jakiego doświadczyły dziewczynki  wiedziały, że szukanie bliskości z matką jest  bezcelowe. Od tamtego czasu matka nigdy nie opowiedziała im dalszej części tajemniczej bajki. Dystans miedzy nimi jeszcze się pogłębił. Wtedy to dziewczynki zupełnie straciły nadzieję na bliższy z nią kontakt. A matka, stworzywszy na Alasce, w swoim domu coś na kształt leningradzkiego ogrodu, zatraca się w nim całkowicie.

Meredith i Nina obrały zupełnie inne drogi życiowe. Nina jest znaną na całym świecie fotoreporterką, zawsze czuła się niepotrzebna i bezużyteczna przy swojej zaradnej i zorganizowanej siostrze.  Z dyplomem dziennikarskim wyrusza w świat szukając swojego przeznaczenia. Dziewczyna jest świadkiem niezliczonych okropności, które mają miejsce w niebezpiecznych częściach świata: Boliwia Rwanda… . Chce pokazać światu prawdziwe tragedie wierząc, że jej praca coś zmieni. Jej zdjęcia opowiadają niejedną historię. Nina w ten sposób ucieka od zimnej matki i od oschłej siostry,  która zajmuje się wychowaniem dzieci , prowadząc jednocześnie rodzinną firmę. Siostry za wszelką cenę chcą usłyszeć dalszą część tajemnej bajki, którą opowiadała im matka wiele lat temu i nigdy nie skończyła.

 Czy siostrom uda się poznać i zrozumieć własną matkę, spełniając tym samym ostatnią prośbę ukochanego ojca przed śmiercią? Czy dzięki bajce poznają dalszą część rodzinnej historii, która wyjaśniłaby zachowanie i rozdarcie matki? Jaką tajemnicę skrywała latami? Smutne jest to, że dziewczyny zupełnie nie znają historii swoich rodzin. Rodzice nigdy nie zakładali albumów ze zdjęciami, nie snuli wspomnień o przodkach, aby kiedyś to one mogły przekazać je swoim dzieciom.

Zimowy ogród” jest powieścią niezwykłą, wciąga od pierwszej strony i długo pozostaje w pamięci. Książka ma swój urok i głęboką treść. Autorka w sposób wyjątkowy łączy przeszłość z teraźniejszością. Chwilami nie mogłam zapanować nad uczuciami, które we mnie wyzwalała. W sposób szczególny poruszyły mnie losy najmłodszych bohaterów powieści oraz ich najbliższej rodziny. Tyle bólu, cierpienia, niesprawiedliwości.Ta powieść sprawia, że czytelnik przenosi się jeszcze raz  okrutnych czasów wojennych i wraz z bohaterami książki przeżywa ich codzienne piekło, w które – dziś - nie sposób uwierzyć.

Jadwiga Rogowska

 

Książka znajduje się w księgozbiorach Bibliotek Publicznych w: Brzeźnicy oraz w Ciepłowodach, Kamieńcu i Ząbkowicach (ratusz).Dla zarejestrowanych czytelników dostępna jest - bezpłatnie  - jako ebook (audiobook) w: 1) portal legimi  2) empik-premium

 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

piątek, 10.04.2020 09:52
Czytałam Słowika tej autorki, dawno żadna powieść tak mnie nie...