Zakończenie Programu PROW. UWAGA! 31 sierpnia 2025 mija termin rozliczeń

dzisiaj, 6 godz temu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że dnia 31. sierpnia 2025 mija ostateczny termin rozliczenia dla osób korzystających z tzw. poddziałań premiowych.

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) zbliża się do zakończenia. Dzięki wsparciu finansowemu wielu mieszkańców wsi i rolników mogło zrealizować ważne inwestycje i rozwinąć swoje gospodarstwa oraz działalność. Dla tych beneficjentów którzy nie rozliczyli jeszcze finansowania nadchodzi czas na ostatni etap – rozliczenie projektów i złożenie wniosków o płatność. Wystarczy dobrze zaplanować ostatnie działania i zadbać o terminy. Wszystko po to, by pozytywnie zakończyć udział w jednym z największych programów wspierających rozwój obszarów wiejskich.

Do 30 czerwca 2025 r. należy zakończyć inwestycje i złożyć wnioski o płatność w działaniu „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Natomiast do 31 sierpnia 2025 r. mija ostateczny termin rozliczenia dla osób korzystających z tzw. poddziałań premiowych, czyli:

-Premie dla młodych rolników (6.1),

-Rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich (6.2),

-Restrukturyzacja małych gospodarstw (6.3).

Warto pamiętać, że wnioski o płatność można składać wcześniej niż przewiduje umowa – bez konieczności jej aneksowania. To szansa, by spokojnie i z wyprzedzeniem zamknąć projekt.

Aby pomyślnie zakończyć udział w programie, trzeba dopilnować kilku kluczowych spraw – w zależności od rodzaju otrzymanego wsparcia. W przypadku premii dla młodych rolników konieczne jest m.in. prowadzenie gospodarstwa przez minimum 5 lat, osiągnięcie i utrzymanie wzrostu jego wielkości ekonomicznej, ubezpieczenie w KRUS, prowadzenie uproszczonej rachunkowości, uzupełnienie wykształcenia oraz złożenie stosownych informacji do Agencji. Beneficjenci restrukturyzujący małe gospodarstwa muszą wykazać się zwiększeniem potencjału ekonomicznego gospodarstwa do poziomu co najmniej 10 tys. euro, realizacją zaplanowanych działań oraz terminowym przekazaniem informacji o realizacji warunków. Osoby zakładające działalność pozarolniczą zobowiązane są do prowadzenia działalności przez określony czas (3 lub 5 lat), utworzenia miejsc pracy, podlegania odpowiednim ubezpieczeniom, osiągania przychodów i informowania Agencji o ich wysokości.

Prosimy, aby nie zwlekać z realizacją inwestycji i jak najszybciej dopełnić wszystkich formalności. PROW 2014–2020 został opracowany na podstawie przepisów Unii Europejskiej, a także aktów delegowanych i wykonawczych Komisji Europejskiej. Jego głównym celem była poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi oraz działania w dziedzinie klimatu, a także zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Program był finansowany ze środków UE (EFRROW – Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) oraz z krajowych środków publicznych. Po uwzględnieniu dodatkowych środków w wysokości 3,6 mld euro, związanych z wprowadzeniem okresu przejściowego i wydłużeniem realizacji PROW o 2 lata, a także kwoty 945 mln euro z Europejskiego Funduszu Odbudowy, całkowity budżet PROW 2014–2020 wynosił 18,2 mld euro, z czego 11,9 mld euro pochodziło z EFRROW. Środki te były kierowane przede wszystkim do sektora rolnego, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju i zrównoważonego rozwoju polskiej wsi.

Zachęcamy do wcześniejszego przygotowania dokumentacji. Uzyskanie niektórych załączników, jak pozwolenia, decyzje czy opinie, może zająć więcej czasu. Im szybciej rozpoczniesz planowanie rozliczenia, tym spokojniej i sprawniej zakończysz udział w programie. W razie pytań lub wątpliwości warto skontaktować się z Oddziałem Regionalnym lub Biurem Powiatowym ARiMR. Pracownicy służą pomocą i wsparciem na każdym etapie.

Dobrze zakończ to, co z powodzeniem udało się rozpocząć. PROW 2014–2020 to nie tylko fundusze, ale i konkretne zmiany, które na trwałe wpisały się w obraz polskiej wsi. Teraz wystarczy dopilnować kilku formalności – a efekty pozostaną na lata.