komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 21 stycznia 2021

Agnieszki, Jarosława

ZCKiT ma przejąć Bibliotekę Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich

czwartek, 26.11.2020 09:38 , komentarze: 5 , odsłony: 1416
kategorie artykułu:

Radni Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich podjęli kolejną decyzję dotyczącą instytucji kulturalnych w gminie. Po przemianowaniu ZOK-u na Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki, zdecydowano, że nowa instytucja ma być połączona z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich.

fot. mat.pras.

 

W czwartek 26 listopada radni przyjęli uchwałę (16 głosów za, 5 przeciwnych głosów) w sprawie zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury: Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich oraz Ząbkowickiego Ośrodka Kultury w jedną instytucję o nazwie Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki.

Przypomnijmy, że już podczas październikowej sesji Rady Miejskiej ząbkowiccy rajcy zadecydowali , że Ząbkowicki Ośrodek Kultury od nowego roku zmieni nazwę na Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki właśnie i rozszerzy zakres swojej działalności o promocję i turystykę. Okazuje się,  że gmina chce by ZCKiT swoją działalnością objął także bibliotekę.

Połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań biblioteki, wszystkie obszary działalności będą zachowane, nie przewiduje się także zmiany przeznaczenia budynków obydwu podmiotów - biblioteka mieści się w Ratuszu.  

Powodem takiej decyzji jest chęć uproszczenia struktur zarządzania w zakresie organizowania działalności kulturalnej. Następstwem połączenia ma być także racjonalizacja wydatków ponoszonych przez gminę i zmniejszenie kosztów administracyjnych. Łatwiej ma być aplikować o środki zewnętrzne i przygotować budżet dla jednej jednostki, a także efektywniej wykorzystywać zasoby kadrowe. 

Aby faktycznie doszło do włączenia biblioteki do Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki, zgodę musi wyrazić jeszcze minister kultury, a opinię w tej sprawie wyrazić Krajowa Rada Biblioteczna i Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, która sprawuje nadzór merytoryczny na ząbkowicką książnicą.  

Podczas dyskusji nad uchwałą radny Franciszek Gawęda zwracał uwagę, że brak w nazwie Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki cząstki "Biblioteka" już po połączeniu obu instytucji, degraduje bibliotekę, która jest niezwykle zasłużona oraz spycha na margines jej zadania. Zdaniem radnego, brak ujęcia w nazwie biblioteki oraz samo uzasadnienie uchwały może przyczynić się także do negatywnej opinii biblioteki wojewódzkiej oraz ministra kultury na temat połączenia obu jednostek.

Odpowiadając na zastrzeżenia radnego Gawędy, burmistrz Marcin Orzeszek zapewniał, że połączenie instytucji to sprawa organizacyjna, administracyjna, mająca ułatwić zarządzanie kulturą i biblioteką, podobnie jak utworzenie Ząbkowickie Centrum Sportu i Rekreacji uporządkowało zarządzanie infrastrukturą sportową i rekreacją w gminie. Biblioteka absolutnie nie zostanie zlikwidowana, a jej działalność nie zostanie ograniczona. Burmistrz przekonywał, że dla niego nazwa jest mało istotna, a najważniejsza jest działalność biblioteki, a zmiany organizacyjne mają ją jeszcze polepszyć.

 

Czytaj także: ZOK zmienia nazwę i zakres działania

 

Wasze komentarze

No to już po bibliotece. Ciekawe czy będą pieniądze na...
piątek, 27.11.2020 19:22 autor: Czytelnik
pytanie brzmi, kto będzie dyrektorem?
czwartek, 26.11.2020 10:11 autor:
Napewno nie ty
czwartek, 26.11.2020 12:03 autor:
wtorek, 19.1.2021 11:38
poniedziałek, 18.1.2021 10:34
poniedziałek, 18.1.2021 08:39
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.