Ziębice: Intensywnie kulturalnie w „Dwójce”

poniedziałek, 4.4.2022 14:27 1378 0

Świetne warunki do nawiązania bliskiej więzi z kulturą mają w aktualnym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Trwa w niej projekt „Z kulturą na Ty”, który zakłada szereg bliskich spotkań z szeroko rozumianą kulturą – kulturą przez wielkie „K”. 

Od listopada ub. roku uczniowie odwiedzili już Operę Wrocławską, Teatr Lalek, Teatr Arka, Narodowe Forum Muzyki, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Papiernictwa i Panoramę Racławicką. Dla większości z nich były to pierwsze w życiu wizyty w instytucjach kultury wysokiej.

 

Niewyraźne pismo Wieszcza

Muzeum Pana Tadeusza to niezwykłe miejsce, które mieści się na Starym Mieście we Wrocławiu w Kamienicy Pod Złotym Słońcem. To właśnie tam znajduje się rękopis „Pana Tadeusza”. 2 grudnia 2021 r. odwiedzili je uczniowie młodszej grupy projektowej – z klas 1b i 2b. Wycieczka poszerzyła ich wiedzę o Adamie Mickiewiczu, polskim reprezentancie epoki romantyzmu, oraz o tle historycznym jego twórczości.

Uczniowie, którzy z poezją Mickiewicza zetkną się w kolejnych latach swojej edukacji szkolnej, mogli już teraz poznać szczegóły z życia poety oraz zobaczyć przedmioty z współczesnego mu okresu polskiej kultury, m.in. stroje, jakie wówczas były noszone oraz ówczesną broń. Słuchali także muzyki tworzonej w romantyzmie oraz podziwiali rękopis poety i mogli porównać go ze swoim stylem pisma.

Muzeum Pana Tadeusza jest tak ciekawym miejscem na mapie instytucji kultury, że musiała je odwiedzić również starsza grupa projektowa, czyli uczniowie klas 7 i 8. 14 stycznia uczestniczyli oni w warsztatach pt. „Jak ukropiłem tysiąc wierszy”. Podczas zajęć młodzież po raz pierwszy miała okazję zobaczyć rękopis „Pana Tadeusza” oraz dowiedzieć się, w jakich okolicznościach historycznych utwór powstał. O niezwykłości Muzeum i jego zbiorów świadczy relacja jednego z uczniów, Mateusza Jarosza:

Muzeum zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Poznaliśmy nie tylko wiele ciekawostek z życia naszego Wieszcza, ale także tło kulturalne epoki romantyzmu. Otrzymaliśmy także możliwość odsłuchania melodii oraz obejrzenia obrazów z epoki romantyzmu na specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach. Mogliśmy zobaczyć mapę podróży Adama Mickiewicza, a także jego przedmioty osobiste, jak np. jego fajkę czy obrączkę ślubną. Podziwialiśmy starsze egzemplarze „Pana Tadeusza”, jak również proces powstawania okładki. Co najważniejsze mogliśmy zobaczyć autentyczny rękopis „Pana Tadeusza”. Przy czym warto nadmienić, że – jak się okazuje – Adam Mickiewicz nie miał zbyt wyraźnego charakteru pisma.

 

Młodsi w Operze i Forum Muzyki

Wśród wydarzeń zaplanowanych w projekcie dla młodszej grupy wiekowej znalazło się także muzyczne spotkanie i koncert pt. „Muzyczna kuchnia Króla Słońce” w Narodowym Forum Muzyki, które uczniowie odwiedzili 7 marca. Koncert opowiadał o życiu na dworze króla Francji Ludwika XIV, który żył na przełomie XVII i XVIII w. Pierwszo- i drugoklasiści mogli zobaczyć jakie instrumenty były wówczas popularne i usłyszeć, jak brzmiały. Utwory, których dzieci wysłuchały podczas tego edukacyjnego koncertu skomponował włoski kompozytor Jean-Baptiste Lully, który przybył na francuski dwór jako mały chłopiec, a następnie został nadwornym skrzypkiem i kompozytorem króla Francji. Podczas spotkania dzieci zapoznały się także ze sztuką, modą i dworskimi zwyczajami XVII-wiecznej Europy.

Już trzy dni później ci sami uczniowie siedzieli na widowni Opery Wrocławskiej i oglądali spektakl „Sid, wąż, który chciał śpiewać”. Operę tę z myślą o dzieciach napisał brytyjski kompozytor Malcolm Fox. Bohaterem spektaklu był tańczący w cyrku wąż Sid, którego największym marzeniem jest śpiew. Sid swoich wokalnych sił próbował we Włoszech, gdzie śpiewał jak w operze, a także w Nowym Jorku, gdzie naśladował gwiazdy rocka.

 

Starsi postawili na muzea

28 lutego uczniowie klas 7 i 8 pojechali do Dusznik-Zdroju, aby zwiedzić tamtejsze Muzeum Papiernictwa i poznać historię powstawania papieru oraz wziąć udział w warsztatach czerpania papieru.

Dzięki wizycie w muzeum poznaliśmy historię powstawania papieru od czasów starożytnych do współczesności – mówili uczestnicy wyjazdu. – Odbyliśmy niezwykłą podróż przez wieki i kontynenty. Dowiedzieliśmy się kiedy młyny papiernicze pojawiły się ziemiach polskich i jak rozwijała się produkcja przemysłowa papieru na naszych terenach. Każdy samodzielnie mógł wyprodukować papier biały i kolorowy z płatkami kwiatów, ziół oraz ze znakiem wodnym: św. Piotra. Praca przy czerpaniu papieru sprawiła wszystkim wiele radości i okazała się świetną zabawą – dodali.

Natomiast głównym celem wyjazdu 15 marca do Wrocławia było zwiedzanie  najbardziej charakterystycznego punktu na turystycznej mapie stolicy Dolnego Śląska – Panoramy Racławickiej. Uczestnicy projektu ze starszej grupy podziwiali tam dziewiętnastowieczne malowidło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające zwycięską  bitwę pod Racławicami. Bitwę stoczyły 4 kwietnia 1974 r. wojska powstańcze (z udziałem słynnych kosynierów) pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa.

Twórcy Panoramy zastosowali wiele ciekawych zabiegów malarskich i technicznych, dzięki którym zwiedzający przenieśli się do odległych czasów, stali się niejako uczestnikami tej wielkiej bitwy. Ekspozycja, oprócz samego obrazu, obejmuje sztafaż ustawiony przed nim i oświetlony tak, aby widz oglądający rozwinięte wokół niego i zamknięte w pierścień malowidło, nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a gdzie zaczyna sam obraz. Z całą pewnością Panorama Racławicka to arcydzieło, które zachwyca swoimi rozmiarami, zmusza do refleksji i pobudza zainteresowanie historią Polski. 

Mimo tak wielu kulturalnych wydarzeń, których częścią byli już uczniowie ziębickiej „Dwójki”, to jeszcze nie koniec projektu „Z kulturą na Ty”! Szczegóły niebawem! 

Projekt  „Z kulturą na Ty” jest realizowany przez Fundację „Teraz Ziębice” w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 2 w Ziębicach i dzięki dofinansowaniu Fundacji PZU.

/ftz/

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)